Autor Tema: Poliranje stakala i laka,totalni pocetnik  (Posjeta: 18532 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dokii

  • Početnik
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Muški
Poliranje stakala i laka,totalni pocetnik
« : Srpanj 15, 2017, 11:18:02 prijepodne »
Pozdrav ekipa,
imam izgrebana sva stakla na Golfu 5,vecina su povrsinske ogrebotine koje se ne osjete prelaskom prsta preko njih dok na zadnjoj sajbi ima vecih ostecenja koja bi poliranjem barem donekle smanjio.

Citao sam dosta,frend ima Einhell polirku od 700 kn i narucio sam cerijev oksid,nastavke i sve za poliranje stakala,isao bi ovim redoslijedom : prvo dobro oprati stakla,uzeo neki glass cleaner za auto stakla i sa time jos + mikrofibr krpa i na kraju glinom dodatno izvukao prljavstinu te alkohol  onda da krene poliranje,ono sto me zanima,koja brzina rotacije ?

Na stranim forumima savjetuje 600-800 rpm,ne predugo se zadrzavati jer se staklo brzo zagrijava i moze puknuti i narusis opticka svojstva i dobijes deformacije itd.

Frend je iskusan dosta u poliranju,samo me zanima savjet i na sto tocno paziti kad se krene polirati,koja rotacija,kakvi pokreti,koliko puta prelaziti,u kojem omjeru mijesati cerijev oksid i vodu itd. ?
Nalazim dosta oprecne informacije na forumima i guideovima pa ako moze nesto sigurno isprobano da se bacim na citanje.

Drugo,imam Golf 5 crna boja na kojoj se svaka piknica vidi,koju pastu preporucati za prvu pa meksu i zavrsnu ? Dobro oprati auto i proci glinom i u redu je ?

To cemo tek raditi u osmom mjesecu pa imam vremena se pripremiti.

Hvala na savjetima i neka se profesionalci ne uvrijede ako sam kakvu glupost napisao  :mrgreen: :palacgore:
« Zadnja izmjena: Srpanj 15, 2017, 11:18:58 prijepodne dokii »

Offline zejtin014

  • Početnik
  • *
  • Postova: 16
  • Spol: Muški
Odg: Poliranje stakala i laka,totalni pocetnik
« Odgovori #1 : Srpanj 15, 2017, 12:09:28 poslijepodne »
Odgovor na drugo pitanje imas ovde.  ^-^ http://www.cro-detailing.com/index.php/topic,1092.0.html

Offline dokii

  • Početnik
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Muški
Odg: Poliranje stakala i laka,totalni pocetnik
« Odgovori #2 : Srpanj 15, 2017, 02:12:44 poslijepodne »
Hvala,bacam se na citanje.
Ima li koja tema ili vodic oko poliranja stakala ?

Offline ml.detailer

  • two bucket majstor
  • ***
  • Postova: 117
Odg: Poliranje stakala i laka,totalni pocetnik
« Odgovori #3 : Srpanj 15, 2017, 03:40:50 poslijepodne »
Sto se tice stakla dobro si sve napisao, moj savjet polako i provjeravaj, nemoj dozvolit da ti se pregrije, radi na najnizim okretajima kako si i naveo, hotizontalni i vertikalni prijelazi nemoj zadrzavat pad na jednom mjestu, zastiti lak automobila, svaki put dobro promjesaj pastu prije nego sto ponovno apliciras jer stajanjem prestane bit homogena mjesavina, imaj kraj sebe jednu spricaljku s vodom da mozes ohladit trebat ce ti i tokom procesa za lakse poliranje kad voda ispari s stakla i nemoj odustajat jer vjerojatno ces prvi put biti razocaran to je mukotrpan posao i potrebno je vrjeme  :palacgore:

Offline dokii

  • Početnik
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Muški
Odg: Poliranje stakala i laka,totalni pocetnik
« Odgovori #4 : Srpanj 15, 2017, 04:41:39 poslijepodne »
Sto se tice stakla dobro si sve napisao, moj savjet polako i provjeravaj, nemoj dozvolit da ti se pregrije, radi na najnizim okretajima kako si i naveo, hotizontalni i vertikalni prijelazi nemoj zadrzavat pad na jednom mjestu, zastiti lak automobila, svaki put dobro promjesaj pastu prije nego sto ponovno apliciras jer stajanjem prestane bit homogena mjesavina, imaj kraj sebe jednu spricaljku s vodom da mozes ohladit trebat ce ti i tokom procesa za lakse poliranje kad voda ispari s stakla i nemoj odustajat jer vjerojatno ces prvi put biti razocaran to je mukotrpan posao i potrebno je vrjeme  :palacgore:

Kako znati da li se pregrijava,mislim do koje granice ici ? Da li praviti guscu smjesu ili,sa cime aplicirati smjesu na prozor i u kako ?
Mislim da vodom hladim ako se staklo pregrije ? Smijem li to uopce da ne dode do pucanja prozora ?

Koliko je tebi trebalo i kakve si rezultate dobio ?

Offline ml.detailer

  • two bucket majstor
  • ***
  • Postova: 117
Odg: Poliranje stakala i laka,totalni pocetnik
« Odgovori #5 : Srpanj 15, 2017, 07:51:39 poslijepodne »
Tesko je sad sve u detalj objasniti, moras poceti lagano raditi pa ces skuziti neke stvari, pri najnizim okretajima nebi trebalo biti problema, to su nekakve upute kojih ako se drzis nece biti problema, a staklo mozes i opipat dali je vruce toplo ili hladno ako vec nemas kako izmjeriti, a voda ti sluzi da ne dode to prekomjernog zagrijavanja i za laksi rad a ako se pregrije onda naravno nesmijes vodom nego cekas da ti se ohladi, ali vjerujem da nece biti problema, za rad ce ti trebat po nekoliko sati ovisi o ostecenju. Pastu napravis 100g cerij oksida na 90 ml. Jednostavno moras pocet radit pa ces pohvatat neke stvari.

Offline Tomislav

  • OCD
  • ******
  • Postova: 1271
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Poliranje stakala i laka,totalni pocetnik
« Odgovori #6 : Srpanj 16, 2017, 09:51:41 prijepodne »
Što se tiče laka na Golfu 5, nemogu se sjetiti točno naziva crne boje na kojoj sam radio, pod jakom svijetlosti izgledala je kao tamno smeđa, al lak tvrd ko kamen :doh1 Vlasniku sam radio jednoslojno sa Menzermom FG400 + one step pad, zbog ograničenog vremena iako je lak imao dosta dubokih RDS-ova (ogrebotina), al za probu sam išao na jednom dijelu sa Menzernom SHC300 i najtvrđim padom, i ta kombinacija je davala najbolje rezultate međutim nakon tog holograma ko u priči, pa sam tu još izgubio ionako ograničeno vrijeme za sređivanje... Nemoj da te zavaraju te ''površinske'' ogrebotine jer tek kad napraviš prvi prelaz vidiš koliko su zapravo duboke, a ako je još pran na četke i nije garažiran onda očekuj da ćeš morati napraviti i nekoliko prelaza po panelu...
Priprema je više od pola posla, znači kvalitetno pranje + dekontaminacija laka (kemijska i mehanička), i svakako nakon poliranja nekakva zaštita jer čemu toliko truda ako nećeš održavati lak kako treba... :palacgore:

Offline dokii

  • Početnik
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Muški
Odg: Poliranje stakala i laka,totalni pocetnik
« Odgovori #7 : Srpanj 17, 2017, 02:26:30 poslijepodne »
Auto nije garaziran kod prijasnjih vlasnika,ima dosta swirlova i par dubljih ogrebotina,ali pran cetkama nikada,barem kod mene  ;)

Jos cu pogledati dosta tutoriala i prouciti pa ako zapne kad krenemo,sve cu postati ovdje,nadam se bez vecih failova  :mrgreen:
« Zadnja izmjena: Srpanj 17, 2017, 02:27:09 poslijepodne dokii »

Offline dokii

  • Početnik
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Muški
Odg: Poliranje stakala i laka,totalni pocetnik
« Odgovori #8 : Rujan 05, 2017, 07:18:59 poslijepodne »
Pozdrav,
da li netko zna kako skinuto ova govna sa laka,ostalo od neke jeftine trake i trajnog ljepila jos od prije,ima netko savjet sta koristiti da slucajno ne ostetim lak ?











Takoder imam tog ljepila na staklu,a ova crna podloga je bocna lajsna od vrata
« Zadnja izmjena: Rujan 05, 2017, 07:19:22 poslijepodne dokii »

Offline Tomislav

  • OCD
  • ******
  • Postova: 1271
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Poliranje stakala i laka,totalni pocetnik
« Odgovori #9 : Rujan 06, 2017, 11:39:26 prijepodne »
Za skidanje ljepila koristim ovo http://dls.com.hr/proizvod/autobrite-just-the-tonic-odstranjivac-katrana-smole-i-ljepila-500ml i jako je efektivno, ne oštećuje ni matira lakirane površine, plastiku... :dobro
« Zadnja izmjena: Rujan 06, 2017, 11:39:43 prijepodne Tomislav »

Offline dokii

  • Početnik
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Muški
Odg: Poliranje stakala i laka,totalni pocetnik
« Odgovori #10 : Rujan 09, 2017, 04:51:12 poslijepodne »
Za skidanje ljepila koristim ovo http://dls.com.hr/proizvod/autobrite-just-the-tonic-odstranjivac-katrana-smole-i-ljepila-500ml i jako je efektivno, ne oštećuje ni matira lakirane površine, plastiku... :dobro

Rasprodano,uzeo sam za prvu ruku ovaj Alfacare skidac katrana,ljepila,smole.
Skinio je ljepilo od trake sto je ostalo,uspio mi je skinuti ostatke trajnog ljepila sa stakla,ali nikako ne mogu sa laka tvrdokornih par komadica trajnog skinuti...
Ima tko jos kakvu ideju ?


Offline Tomislav

  • OCD
  • ******
  • Postova: 1271
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Poliranje stakala i laka,totalni pocetnik
« Odgovori #11 : Rujan 11, 2017, 01:15:41 poslijepodne »
Probaj našpricati i ostaviti da djeluje minutu-dvije (ne dopusti da se osuši), pa ponovi postupak dva-tri puta a između probaj sa vlažnom mf preći preko mrlje da vidiš jel se šta skida... Ako to ne pomogne onda brušenje sa 3000 vodobrusnim papirom će sigurno skinit :palacgore:

Offline dokii

  • Početnik
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Muški
Odg: Poliranje stakala i laka,totalni pocetnik
« Odgovori #12 : Rujan 11, 2017, 08:46:37 poslijepodne »
Probaj našpricati i ostaviti da djeluje minutu-dvije (ne dopusti da se osuši), pa ponovi postupak dva-tri puta a između probaj sa vlažnom mf preći preko mrlje da vidiš jel se šta skida... Ako to ne pomogne onda brušenje sa 3000 vodobrusnim papirom će sigurno skinit :palacgore:

Jel moram proci polirkom nakon vodobrusnog 3000,nece ostaviti riseve ili tragove ?
Ajde probati cu prvo ovo sto si rekao,bojim se samo da mi ne skine boju sa ukrasnih lajsni vrata...  :palacgore:

Offline Tomislav

  • OCD
  • ******
  • Postova: 1271
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Poliranje stakala i laka,totalni pocetnik
« Odgovori #13 : Rujan 12, 2017, 12:18:53 poslijepodne »
Probaj našpricati i ostaviti da djeluje minutu-dvije (ne dopusti da se osuši), pa ponovi postupak dva-tri puta a između probaj sa vlažnom mf preći preko mrlje da vidiš jel se šta skida... Ako to ne pomogne onda brušenje sa 3000 vodobrusnim papirom će sigurno skinit :palacgore:

Jel moram proci polirkom nakon vodobrusnog 3000,nece ostaviti riseve ili tragove ?
Ajde probati cu prvo ovo sto si rekao,bojim se samo da mi ne skine boju sa ukrasnih lajsni vrata...  :palacgore:

Vodobrusni će ti matirat površinu al možeš i ručno to izpolirati, (već sam sebi probao ručno polirati sa spužvastim aplikatorom nakon brušenja ogrebotina s parkinga u laku jer mi se nije dalo s polirkom zezati radi 10 cm :mrgreen:) osobno s Menzernnon FG400 ide dole bez problema, al čisto radi boljeg rezultata savjetujem bilo koju grubu pa finu pasta s kojom će ti se skinuti tragovi brušenja s 3000 vodobrusnim. Koristi dosta vode i ne upiri ko sivonja, te prati koliko se skida :palacgore:
Nisam nikad koristio taj Alfacare al trebao mi biti siguran za boju tj, da je ne skida :dobro