Autor Tema: Poliranje-totalni početnik  (Posjeta: 18864 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Goccizd

  • Početnik
  • *
  • Postova: 8
  • Spol: Muški
    • Email
Poliranje-totalni početnik
« : Svibanj 03, 2019, 11:00:52 poslijepodne »
Pozdrav svima.

Evo sam i ja dosao u vas svijet. Iman 7 auta u kuci(sve talijani) danas sam zavrsio sa poliranjem fiat punta gt jer gabiman namjeru prodavat jednostavno je doslo vrijeme kad se nema vremena za njega a i ujedno je bio test vozilo posto sam pocetnik u ovome.sve u svemu kakav je bio super je ispalo.jedino je lak na krovu pojeden ali to je vec posao za pitura.trebam savjet za fiat bravo sport 2007 god. Htio bih ga isto cijelog rijesit i na kraju nanijeti od sf suave(vec je kupljen i ceka svoje vrijeme) kako je odrzavanje posli toga sto se tice pranja? Unaprijed se ispricavam ako vas pitam neke gluposti ali nov sam u ovome.10 dana sam samo citao po forumu, da nije njega ne bi ispolira ni punta  :lolcry:

Offline ARTB155

  • two bucket majstor
  • ***
  • Postova: 160
  • Spol: Muški
Odg: Poliranje-totalni početnik
« Odgovori #1 : Svibanj 04, 2019, 10:59:29 prijepodne »
Pomoglo bi kad bi napisao koju polirku koristiš, koje spužve, paste?
Da li ćeš radit kemijsku i mehaničku dekontaminaciju prije poliranja?
Koliko mi je poznato SF Suave je "keramika", a kako i sam kažeš da si totalni početnik malo sam skeptičan u uspješno nanošenje "keramike" bez prethodnog iskustva u nanošenju voska ili sealanta.
Konkretno, ne znam koliko SF Suave "oprašta" greške prilikom nanošenja, a pogotovo ukoliko se radi o tamnom autu.
Vodi računa da je rasvjeta izuzetno bitna kod nanošenja keramike kako bi se na vrijeme uočile nepravilnosti te kako bi bio u mogućnosti ispraviti ih prije nego bude kasno jer kad "stvrdne" onda je kod velike većine keramičkih premaza jedini način popravka brušenje, ponovno poluranje i ponovno nanošenje.


Offline Goccizd

  • Početnik
  • *
  • Postova: 8
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Poliranje-totalni početnik
« Odgovori #2 : Svibanj 04, 2019, 12:45:43 poslijepodne »
Flex 3401.spuzve su hex-logic. Kod punta sam prvo oprao felge sa sonax extreme. Onda sam sf sa valet pro.posli toga sve isprao i prosao samponom citrus wash&gloss od cg. Nakon toga je slijedilo gliniranje sa lubrikantom od valet pro citrus bling i glinom finom od chemical guys imalo je sto i skinit s obzirom da je auto stajao 6 mjeseci netaknut.posli toga sam opet sa sf prosao i onda je pocelo poliranje sa menzerna heavy cut compound 400,2500 i super finish 3500.imao sam dosta problema sa m400 jer mi se brzo osusi pa bi kapnio malo fine na nju.redovno sam cistio sa ipom 1:1.na kraju sam stavio vosak  jet seal od chemical guys. Zanima me posli toga pranje i odrzavanje sto koristiit da se vosak ne skine i za drugo auto sto korisiti ako nanesem ServFace? Trudim se maksimalno oko svega.

Offline Zoxx

  • D/A majstor
  • ****
  • Postova: 302
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Poliranje-totalni početnik
« Odgovori #3 : Svibanj 04, 2019, 03:33:15 poslijepodne »
Uz pretpostavku da je priprema, poliranje i nanošenje zaštite urađena kako treba, za kasnije održavanje istih ti je dovoljan bilo koji šampon. Pridržavaj se preporučenih omjera i neće biti problema. Ako ćeš keramiku nanositi i na felge, tu bih ti jedino preporučio da ne koristiš jake acidne i/ili alkalne proizvode za čišćenje felgi (šampon će također biti dovoljan) iako keramika dosta dobro podnosi i takve proizvode, u širokom rasponu njihovih pH vrijednosti.

Više pažnje posveti tehnikama pranja, sušenja i sl. i bit ćeš zadovoljan i trajnošću i izgledom odabranih proizvoda na svojim autima.  :cuga

Offline Goccizd

  • Početnik
  • *
  • Postova: 8
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Poliranje-totalni početnik
« Odgovori #4 : Svibanj 04, 2019, 04:06:28 poslijepodne »
U redu.puno hvala na savjetima.  :shake2 kad budem krenio sa pripremama za brava i samim poliranjem svakako cu poslikat i dokumentirat ovdje pa da malo prokomentiramo sto je moglo bolje sto ne.samo se nisam jos odlucio bili ga pobrusio prije ili ne, ne bih volio nesto zafrknut pa da se grizem posli.

Offline ARTB155

  • two bucket majstor
  • ***
  • Postova: 160
  • Spol: Muški
Odg: Poliranje-totalni početnik
« Odgovori #5 : Svibanj 04, 2019, 06:00:04 poslijepodne »
Nemoj krivo shvatiti ovaj komentar, ali ukoliko si ne želiš čupati dlake s glave ostavi se ideje o brušenju.
Početnik si i to je činjenica.
Polako kreni s jednostavnijim stvarima, a brušenje će doći na red jer zahtijeva dosta informiranja, čitanja i učenja.
Mjerač debljine laka je obavezan ukoliko misliš brušenje odraditi kako spada i pri tome ne oštetiti lak.
Teško je sad ovdje u par rečenica sve objasniti.
Kreni lagano s poliranjem, a ostalo će doći vremenom.
Brušenje manjih oštećenja je jedno, a cijelog auta nešto sasvim drugo.
Savjet za poliranje - ne pokušavaj ukloniti baš sva moguća oštećenja, s nekima se moraš naviknuti živjeti, jer su toliko duboka da nema smisla toliko "istanjiti" okolni lak da bi se uklonilo to jedno oštećenje.

Offline Goccizd

  • Početnik
  • *
  • Postova: 8
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Poliranje-totalni početnik
« Odgovori #6 : Svibanj 04, 2019, 06:11:58 poslijepodne »
ma je nedaj boze.tu smo da komentiramo i pomognemo kolko se moze.  :thnx

Offline ARTB155

  • two bucket majstor
  • ***
  • Postova: 160
  • Spol: Muški
Odg: Poliranje-totalni početnik
« Odgovori #7 : Svibanj 04, 2019, 06:14:57 poslijepodne »
Što se tiče sušenja koje ti se događalo s Menzerna 400 pastom - #1 smanji površinu koju poliraš (okvirno ne više od 30x30 cm a može i manje), #2 ukoliko već radiš navedeno pod #1 pokušaj s manjom brzinom mašine za poliranje (nisam upoznat s konkretnom Flex mašinom pa ne mogu dati preporuku), #3 obavezno čistiti spužve za poliranje s četkom ili komprimiranim zrakom, ako treba i nakon svake odrađene sekcije.
Meni je Menzerna 400 kao i sve njihove paste odlična i nikada nisam imao problema sa sušenjem, no treba prilagoditi tehniku, a pogotovo ako je vanjska temperatura nešto viša.
Ono što nikako ne bi radio je da kompeziram s dodavanjem finije paste.
Ako je već tako onda bi radije špricnuo finu maglicu vode ili nekog Quick Detailera, ali i to treba oprezno dozirati kako ne bi došlo do "aquaplaninga" pri kojem abrazivi gube svoju funkciju.
Računaj da ti za kvalitetno ispolirati cijeli auto trebaju minimalno 3 cut spužve, minimalno 2 polish spužve, a finish se možeš provući s jednom.
U suprotnom spužve treba oprati, pustiti ih da se potpuno osuše te nakon toga nastaviti s poliranjem.

Offline Goccizd

  • Početnik
  • *
  • Postova: 8
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Poliranje-totalni početnik
« Odgovori #8 : Svibanj 04, 2019, 06:27:54 poslijepodne »
aha ok.nisam znao da triba smanjivat povrsinu radio sam otprilike 50x50.i koristio sam po dvi za svaku pastu.perem ih sa onim od chemical guys proizvodom. a sto se tice brzine razmazem sa najmanjom a radna je otprilike od 3-4 sad neznam kolko je to tocno okretaja,naravno jos je sve to u fazi ucenja,reci mi kakva bi bila kombinacija rupes plava i zuta-medium vuna sa ovim pastama.

Offline ARTB155

  • two bucket majstor
  • ***
  • Postova: 160
  • Spol: Muški
Odg: Poliranje-totalni početnik
« Odgovori #9 : Svibanj 04, 2019, 06:45:29 poslijepodne »
Rupes plavu/žutu vunu ponekad i sam koristim no u kombinaciji s Rupes pastama.
Vjerujem da bi jednako dobro radile i u kombinaciji s Menzerna 400 i 2500 pastama no opet bi moj savjet bio slijedeći, ne idi u širinu na način - mašina nije dobra, možda je bolji Rupes BigFoot, možda ove spužve nisu baš nešto, ajmo provat s nečim drugim.... uf možda bi neka druga pasta ostvarila bolji finiš.
Imaš odličan set up.... umjesto razmišljanja o promjeni setupa radije razmisli o: #1 brzina mašine/brzina kojom vodiš mašinu preko laka, #2 pritisak koji vršiš na mašinu/spužvu, #3 količina dodane paste na spužvu, #4 čišćenje spužve tokom rada, #5 lubrifikacija.
Prilagodi prethodno navedene parametre setupu koji imaš.
Ukoliko ćeš googlat onda traži pojmove (polishing machine speed, polishing arm speed, polishing pressure, polishing residue control, polishing wetting agent, polishing pass vs section pass).

Offline Goccizd

  • Početnik
  • *
  • Postova: 8
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Poliranje-totalni početnik
« Odgovori #10 : Svibanj 04, 2019, 06:49:22 poslijepodne »
ok.puno hvala na savjetima i strpljenju.  :palacgore: