Autor Tema: Poliranje rukohvata  (Posjeta: 9688 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline -Chris-

  • Početnik
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Muški
    • Email
Poliranje rukohvata
« : Veljača 18, 2017, 06:30:26 poslijepodne »
Poštovanje,
imam jedan specifičan problem pa sam zato otvorio novu temu jer neku sličnu nisam našao, nadam se da nitko ne zamjera. Radi se o drvenom lakiranom dekoru u vozilu koji bi trebalo osvježiti. Drvo je lakirano u nekoliko slojeva ali prije nego počnem iskušavati svoje metode da poslušam savjete drugih pa da se ne učim na vlastitim pogreškama.

Neke od opcija što planiram:
1. Saniranje oštećenja i poliranje laka (ručno),
2. Ponovno lakiranje (problem je što dekor ne mogu izvaditi)

Da li netko ima kakav prijedlog ili se možda i sam susretao s takvim ili sličnim problemom.
Svaki savjet dobrodošao.








Offline loodi

  • OCD
  • ******
  • Postova: 2254
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Poliranje rukohvata
« Odgovori #1 : Veljača 18, 2017, 07:29:59 poslijepodne »
cale ima stolariju i gusio sam se u lakirnici godinama pa ti mogu rec za ovu drasticniju metodu nesto:

izoliranje svega sta nije lakirano. za ove komade na slici, nek ti to bude i vise od sat vremena ako treba. nemoj tu zaje stvar. sve u detalj. priprema je 90% posla.

papir ne grublji od p200 i lagano obrusiti sve rucno. nek papir radi svoje, ne stisak ruke. ruka je samo stroj koji mlati napred nazad, ne taj koji mora odraditi brusenje. papir je taj koji radi. s time da valja napomenuti da nije rijec o komadu drva debljine par cm. taj furnir je u prosjeku 1/2mm tanak. cim vidis da si probio lak i dosao do drva, stani i ne diraj vise to mjesto. ako i ostane negdje tanki sloj laka, ne smeta sve dok je sve lijepo homogeno obruseno.

kad sve obrusis, p400 ili ako ti je draze, celicna vuna.

1 ruka poliuretanskog temeljnog dvokomponentnog laka sta manje razrijedjenog, (2-5%) i kad se osusi opet p400 i jos laganije brusenje samo da se izlivelira kora od narance i eventualne dlacice koje ce povuc temeljna iz drva. onda min 2 ruke zavrsnog poliuretanskog isto 2k po mogucnosti isti proizvodjac ko temeljni. zavrsnu mozes obicno birati sjaj, citaj upute i pisat ce koliko je to gloss-a (ili koliko bi trebalo biti).

iskusnom rukom si u jedan dan odradio sve. ali ne brzaj ako nisi to nikad radio. moze se, nije tesko, ali ne brini i ako ti treba 3 dana da budes siguran da je sve suho i da neces morat ponavljati.

btw, imas takve lakove i u spreju. cak i dobre tipa san marco, renner, sayerlack i sl. ako bas oces pretjerat obzirom da ti treba malo toga, potrosis koju kunu vise i uzmes veneziani ili nesto u tom visokom rangu pa ces za koju godinu bit sretan sta si odabrao skuplje.

zasto ta opcija po meni?
zato jer se bojim da poliranjem neces izvuc bas ovakva ostecenja. (rucica mjenjaca)
lijecenje OCD-a? ne. zadovoljavanje OCD-a? DA!

Offline -Chris-

  • Početnik
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Poliranje rukohvata
« Odgovori #2 : Veljača 18, 2017, 09:00:26 poslijepodne »
Hvala loodi na savjetu i detaljnom opisu.
Imam nešto iskustva sa lakiranjem jer sam već dva seta felgi radio i to ne bojom u spreju nego malo temeljitije sa Mobihel (zelenom) temeljnom, bazom i 4CR lakom nije vrhunski ali nije ni najlošiji, a i nešto znanja i alata imam. Radio sam dosta sa drvom tako da i tu imam iskustva jedino što mi je falilo je odabir laka jer rukohvat se konstatno hvata pa ostaje znoj i imam loše iskustvo sa restauracijom fotelja koje sam prije nekoliko godina radio, pa se lak doslovno omakšao na rukonaslonu jer sam koristio neodgovarajući i običan lak od Chromosa. Što se ti će zaštite ostalih dijelova prije brušenja, ne brini, u tome imam već prakse pa znam koliko znači priprema. Imam i brusne papire od P180 i sve do P3000 tako da ni s njima ne oskudijevam.

LAKIRANJE DEKORA
E sada, lakiranje sam htio ostaviti kao zadnju opciju jer ručicu mogu a i ne moram uzeti a radi se o drugom setu kojeg mogu kombinirati ali rukohvate moram i oni su mi najvažniji. Ako bih lakirao rukohvate a dekor ne mogu skinuti, bojim se da bi se lak mogao preliti u rub, odnosno spoj sa plastikom i popuniti ga pa bi to na kraju moglo jako loše izgledati, da ga mogu izvaditi nikakav problem sa lakiranjem ne bi bilo i zbog toga sam skeptičan dok svi ostali dijelovi nisu problem.

Davno sam radio sa Chromosovim dvokomponentnim lakom kojeg sam koristio kod lakiranje parketa
i od onda nikada se više s njim nisam susretao. Da li misliš da ga nanosim pištoljem ili kistom?

Ako sam te dobro skužio ovo bi trebao biti materijal po redu korištenja:
1.Poliuretanski 2k temeljni lak...........(1 ruka), razrijeđen 2-5% akrilnim ili nitro razrjeđivačem?
2.Poliuretanski 2k završni sjajni lak....(2 ruke)
Spomenuo si Veneziani lak koji ti se čini najbolji da li znaš gdje je dobavljiv, Zagreb mi nije problem.

RUČNO POLIRANJE LAKA NA DEKORU
Ovdje sam potpuni njob, nikada s time nisam imao dodira niti radio i ako bih se odlučio da rukohvate
riješim na manje agresivan način mogu li te zamoliti za postupak i kako jer sam ih mislio ručno ispolirati da vratim sjaj koji se vremenom izgubio. Kako i na koji način da krenem, trebao bih korak po korak ako ti nije problem opisati ga pa da imam i tu alternativu.
« Zadnja izmjena: Veljača 18, 2017, 09:06:00 poslijepodne -Chris- »

Offline loodi

  • OCD
  • ******
  • Postova: 2254
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Poliranje rukohvata
« Odgovori #3 : Veljača 19, 2017, 02:25:46 poslijepodne »
Nwe nitrom, nikako. Razrjedjivacv za poliuretanske lakove.

Gdjegod se sretnes s
a) starim dijelovima necega
b) dijelovima za lakiranje koji se stalno diraju

obavezno dvokomponentni lak. Izdrzljiviji su na kemiju, a ljudska kemija je zajebana. Ta sranja sta ljudska koza izlucuje je s vremenom gora od nekih kiselina za ciscjenje wca.

Veneziani sam ja nabavljao direktno iz Italije dok sam radio u tome, sad bi i ja morao zivkat i trazit da mi treba tako da ti tu ne mogu pomoci.
Chromos 2k za parkete jesu i nisu. Ako ga imas jos, stavi njega, nemoj kupovati. Ako moras kupiti nesto novo, onda radje koju klasu vise jer se stalno prstima prcka po tim dijelovima pa je bolje da je sta kvalitetniji lak (u protivno se desi to sta se sad desilo, odnosno s tvornickim lakom)

Kistom mozes ako si rpecizan i imas ruku, ali samo temeljnu. Jer ga mozes nanijeti u debljem sloju pa i brusiti po zelji dok ga izliveliras. Ali zavrsne su rjedje, ja bi radje spricao jer mozes dobiti finish bez narancine kore ako dobro namjestis pistolj.

A ako bas hoces poliranje, taj je lak u sustini isti kao autolak odnosno akril, samo sta je tvrdji. To znaci, polirkom di stignes, ali ces neke dijelove ocito morati rucno. A to nije nikakva matematika nego li puno puno trljanja. Ako imas sindrom karpalnih tunela ili problema s zglobovima, sad je vrijeme za psovke i odlazak po pivo.
Kreni s nekom srenjom pastom sta imas i grubim padom. Mozes cak i s kutom mikrofibre ako ti se ne da trgati padove za ove dijelove di moras rucno trkeljati. Stavi pastu na kut mikrofibre i trljaj prstom i trljaj i trljaj i trljaj...
lijecenje OCD-a? ne. zadovoljavanje OCD-a? DA!

Offline -Chris-

  • Početnik
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Poliranje rukohvata
« Odgovori #4 : Veljača 20, 2017, 11:31:21 prijepodne »
Moram priznati da si me iznenadio jer nisam očekivao ovakav stručan odgovor. :)
Prije nego sam ovdje postavio upit par dana sam tražio info po internetu i naišao kako se restauriraju stari drveni volani ali nigdje nisam vidio savjet oko odabira lakova i postupka što mi je bilo najvažnije a ovdje sve u detalje.

LAKIRANJE
Upravo sam razgovarao sa trgovcem iz T-S Colora u Zagrebu koji drže veneziani lakove.
1. Veneziani 2k lak 0,75L - 230 kn (samo po narudžbi)
2. Hempel    2k lak 0,75L - 170 kn
3. Poliuretanski razrjeđivač 1L

Da li bilo loše ako bih kupio samo veneziani 2k lak bez temeljne i da se ne brusi do furnira nego samo stari lak poravnati ili priječi brusnim papirom da se novi lak može prihvatiti pa ga onda u tri sloja nanijeti, prvi kistom a druga dva pištoljem. Trgovac kaže da je i to izvedivo a sve drugo mi je malo preskupo jer mi jako malo laka treba pa će sve drugo biti za bacanje a onaj chromosov lak od parketa je odavno završio u smeću tako da od njega ništa. No, bitno da je sve dobavljivo a sve drugo je stvar odluke.

POLIRANJE
Oko poliranja nemam iskustva, niti imam rotirku, osim neke Einhelove jeftine a pošto su to lajsne i komadići samo ruka dolazi u obzir. Već sam skidao soft touch sa nekoliko dijelova pa i jednog rukohvata tako da znam kakav je to posao. :) Ovdje te moram zamoliti za savjete oko odabira pasti (gruba/fina) i nekih padova i njihovih granulacija. Pod mikrofibrom smatraš krpu ako sam te dobro razumio pa na nju polir pastu i deri.

U međuvremenu idem u prelistavanje tema na forumu da se malo upoznam sa poliranjem, vrstama polir pasti i gdje ih mogu kupiti. To mi je alterenativa jer rukohvati su kupljeni ali ih nisam još dobio pa ne mogu vidjeti u kakvom su stanju, osim onih slika gore. Isprika na upitima ali ako se pokaže da će poliranje biti dovoljno išao bih na tu metodu ako ne, znam da je onda lakiranje jedina i najbolja opcija.