Autor Tema: Pocetnicka pitanja  (Posjeta: 85120 )

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Deny

  • Početnik
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Muški
    • Email
Re: Pocetnicka pitanja
« Odgovori #30 : Travanj 23, 2013, 07:29:19 prijepodne »
Pošto ni ja još nemam kvalitetnije paste, probao sam polirku sa Ultimate Compound pastom na malom djelu, čak je nešto swirlova i uspjelo "skinuti", ili zamaskirati, jer ne vjerujem baš da skida sloj laka, možda se varam?

Offline zg-cigla1

  • vikend detailer
  • **
  • Postova: 71
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Pocetnicka pitanja
« Odgovori #31 : Travanj 23, 2013, 11:42:35 prijepodne »
Ja sam s njom radio nedavno rucno i odlicna je pasta. Nisam imao puno swirlova i nisu bili jaki, tako da sam ih uspio skinuti sve prakticki... Ostalo je nekih malo jacih ali i oni nisu vise vidljivi skoro... Koliko si puta prosao ?

Offline Tommee

  • OCD
  • ******
  • Postova: 1072
  • Spol: Muški
Odg: Pocetnicka pitanja
« Odgovori #32 : Travanj 23, 2013, 11:44:08 prijepodne »
Rucno se skoro nista ne moze skinuti. Ja bih cak rekao da su te kombinacije uzalud bacanje novca i vremena. Radije staviti nesto sa filerima.

Offline zg-cigla1

  • vikend detailer
  • **
  • Postova: 71
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Pocetnicka pitanja
« Odgovori #33 : Travanj 23, 2013, 12:11:43 poslijepodne »
Jel ima takvo nesto za rucnu upotrebu ? Nisam trenutno niti u prilici a ni mogucnosti uzeti polirku i onda s njom...

Offline Keza

  • Administrator
  • *****
  • Postova: 2593
  • Spol: Muški
Odg: Pocetnicka pitanja
« Odgovori #34 : Travanj 23, 2013, 12:58:48 poslijepodne »
za ručno poliranje se ok pokazala pasta Gtechniq P1

pogledaj po netu recenzije


Offline Tommee

  • OCD
  • ******
  • Postova: 1072
  • Spol: Muški
Odg: Pocetnicka pitanja
« Odgovori #35 : Travanj 23, 2013, 01:03:04 poslijepodne »
Mozes bilo koju pastu uzeti i rucno polirati, to nije problem, ali ja bi se radije posvetio punjenju swirlova ako vec nemam opremu za poliranje.

Ovako trebas nabaviti pastu i spuzve sa kojima neces napraviti nista. Radije taj novac ulozi u opremu i skupljaj.

Offline Görtosing

  • Rotary majstor
  • *****
  • Postova: 554
  • Spol: Muški
    • Canosa fotooprema
Odg: Re: Pocetnicka pitanja
« Odgovori #36 : Travanj 23, 2013, 01:30:54 poslijepodne »
Pošto ni ja još nemam kvalitetnije paste, probao sam polirku sa Ultimate Compound pastom na malom djelu, čak je nešto swirlova i uspjelo "skinuti", ili zamaskirati, jer ne vjerujem baš da skida sloj laka, možda se varam?

Varaš se. Ako si skinuo swirlove onda si skinuo sloj laka. Naravno ništa značajno, jedan jako jako mali površinski dio. Ali to i jest poliranje.

Kod poliranja imaš 2 vrste korekcija:

1. skidanje sloja laka, pri čemu skineš onoliki sloj laka koliko je duboka neka ogrebotina koju skidaš
2. zaglađivanje rubova ogrebotine, pri čemu isto skineš jedan jako mali sloj laka (ali kao spot, na jednom uskom mjestu), s time da ovdje ne skineš sloj koji je dubok koliko je duboka ogrebotina nego manje od toga, a zapravo samo zagladiš rubove ogrebotine da ne budu više tako oštri. Na taj način svijetlo se ne reflektira grubo do tog ruba nego gradijalno, pa se ogrebotina ne vidi ili se vidi manje. A opet postoji (osjetiš na dodir ili gledanjem iz nekog posebnog kuta)

Offline Görtosing

  • Rotary majstor
  • *****
  • Postova: 554
  • Spol: Muški
    • Canosa fotooprema
Odg: Pocetnicka pitanja
« Odgovori #37 : Travanj 23, 2013, 02:21:15 poslijepodne »
Mozes bilo koju pastu uzeti i rucno polirati, to nije problem, ali ja bi se radije posvetio punjenju swirlova ako vec nemam opremu za poliranje.

Ovako trebas nabaviti pastu i spuzve sa kojima neces napraviti nista. Radije taj novac ulozi u opremu i skupljaj.

Može se bilo koja pasta. Ali nisu bezveze neke paste napravljene samo za ručno poliranje a neke samo za strojno. I neke hibridne paste koje se mogu i ručno i strojno.
Ja sam ručno išao polirat retrovizore sa 3M zelenom pastom i nisam ništa napravio. A sa jeftinim Megs rubbing compound i polishing compound pastama za ručno poliranje, zagladio sam polirane felge do kraja i poskidao površinske ogrebotine.

Ako bi mogli postocima napisat koliko se s čime može dobit rezultata, ja bi okvirno rekao ovako:

Ručno poliranje = 10%
Strojno poliranje (DA) = 70%
Strojno poliranje (rotacija) = 80%
Brušenje + strojno (rotacija) poliranje = 90%
Lakiranje = 100%

Prema tome pitanje je koliko je zahtjevno oštećenje. Blagi swirlovi pogotovo na mekanom laku idu ručno bez problema, jer to je oštećenje dosta manje od 10%
Mrlje od vode (one fleke koje ostaju nekad) također idu ručno. I još nešto - završni sjaj laka, može se dobit ručnim poliranjem (ne onoliko koliko strojnim ali svakako ide)
Malo jači swirlovi ili plitke ogrebotine i na tvrdom laku idu teže pa su tu negdje na granici ali daju se ručno rješit koliko toliko. Ručno se mogu i zagladiti djelomično neke veće ogrebotine.
Treba više truda za malo rezultata, ali nije besmisleno. Pogotovo ako nemaš garažu i radiš negdje ovako usput gdje stigneš.

Plitke ogrebotine bez problema idu sa DA. Nešto malo jače DA može dobro prikrit, malo toga i do kraja rješit (od grubljih oštećenja)

Rotacija sa vunom skida skoro pa sve.

Brutalno duboke ogrebotine, mogu se izvuć samo brušenjem (nakon čega je i obavezno kasnije poliranje), ali onda je na tom mjestu lak nikakav i daljnje korekcije su opasne

Ono što dođe do lima, odnosno primera, to jedino lakiranje može rješit

Offline Tommee

  • OCD
  • ******
  • Postova: 1072
  • Spol: Muški
Odg: Pocetnicka pitanja
« Odgovori #38 : Travanj 23, 2013, 02:27:29 poslijepodne »
Jos jednom, postoji hrpa tvrdih lakova, rucno raditi auto za dobiveni rezultat i utroseno vrijeme je besmisleno i to je moj stav jer sam radio rukom svasta. Igrarija je i u sustini nema vrhunskog posla sa tim.
Raditi rucno je za hobiste koji ne pate za detailingom kao takvim vec hoce usjajiti auto ili sto vec.

Offline Görtosing

  • Rotary majstor
  • *****
  • Postova: 554
  • Spol: Muški
    • Canosa fotooprema
Odg: Pocetnicka pitanja
« Odgovori #39 : Travanj 23, 2013, 02:48:40 poslijepodne »
Pa eto upravo to što si rekao je isto/slično kao što sam gore napisao

Samo izbaci rječ besmisleno jer to je diskutabilno. Besmisleno je i kupovat opremu za strojno poliranje nekome tko će tu i tamo nešto na svom autu rješit, jer cijena sve potrebne opreme daleko nadilazi cijenu poliranja kod nekoga tko se bavi time

Offline Tommee

  • OCD
  • ******
  • Postova: 1072
  • Spol: Muški
Odg: Pocetnicka pitanja
« Odgovori #40 : Travanj 23, 2013, 03:19:24 poslijepodne »
Zasto si te stvari isao raditi rucno ako imas strojeve me se iskreno ne tice.

Za detailing ne moze biti besmisleno kupovanje opreme jer vecina nas su hobisti koji opremu kupuju za samo svoj auto. Ako je besmisleno ne bavis se tim.

Opet da je preskupo,  kupi na forumu 2 spuzve i onu najjeftiniju polirku i od nekoga nesto paste cifra uopce nije velika. A vec na ostale gluposti se potrosi nesto novca.

Offline zg-cigla1

  • vikend detailer
  • **
  • Postova: 71
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Pocetnicka pitanja
« Odgovori #41 : Travanj 23, 2013, 03:20:11 poslijepodne »
Bio to hobi ili ne, svi to radimo iz svojih nekih razloga. Mislim da nam je vecini isti a to je ljubav prema automobilu !! Iz toga svega je i krenuo ovakav hobi, a nekima i vise naravno... Meni je to primarni razlog zbog kojega to radim. Radje cu izaci van na zrak i potrositi 3 sata na ovako nesto vezano uz auto nego sjesti pred tv ili tako nesto.
Konkretno sa masinom nisam radio nikada, u planu mi je uhvatiti se u kostac s time prije ili kasnije i nauciti. Nekako mi i dalje jedan poseban gust to sve rucno napraviti... Vec i sad vidim da nema sanse neke stvari skinuti ili ljepse napraviti rucno, ali necu reci da mi se zato trud nije isplatio ili da mi je to bilo besmisleno. Kad pogledam kroz prozor na parking, vec mi je osmjeh na licu kad vidim auto sparkirane oko moga i razliku koja je ocita !!!

Zanima me sto se tih polirki tice, ima ih svakavih za uzeti, koliko su dobri ti padovi koji se dobe s njima ? Dal s time se napravi vise stete nego koristi. Frend mi ima neku polirku, pa sam neko vrijeme razmisljao posuditi i probati malo. Pogotovo sad nakon ovog razgovora ;)

Offline Görtosing

  • Rotary majstor
  • *****
  • Postova: 554
  • Spol: Muški
    • Canosa fotooprema
Odg: Pocetnicka pitanja
« Odgovori #42 : Travanj 23, 2013, 04:53:09 poslijepodne »
Bio to hobi ili ne, svi to radimo iz svojih nekih razloga. Mislim da nam je vecini isti a to je ljubav prema automobilu !! Iz toga svega je i krenuo ovakav hobi, a nekima i vise naravno... Meni je to primarni razlog zbog kojega to radim. Radje cu izaci van na zrak i potrositi 3 sata na ovako nesto vezano uz auto nego sjesti pred tv ili tako nesto.
Konkretno sa masinom nisam radio nikada, u planu mi je uhvatiti se u kostac s time prije ili kasnije i nauciti. Nekako mi i dalje jedan poseban gust to sve rucno napraviti... Vec i sad vidim da nema sanse neke stvari skinuti ili ljepse napraviti rucno, ali necu reci da mi se zato trud nije isplatio ili da mi je to bilo besmisleno. Kad pogledam kroz prozor na parking, vec mi je osmjeh na licu kad vidim auto sparkirane oko moga i razliku koja je ocita !!!

Zanima me sto se tih polirki tice, ima ih svakavih za uzeti, koliko su dobri ti padovi koji se dobe s njima ? Dal s time se napravi vise stete nego koristi. Frend mi ima neku polirku, pa sam neko vrijeme razmisljao posuditi i probati malo. Pogotovo sad nakon ovog razgovora ;)

Ove najjeftinije su najbolji izbor za hobiste jer imaš veliku garanciju i malu cijenu. Nisu ništa posebne polirke ali za hobi svrhe i više nego dovoljno
http://www.cro-detailing.com/index.php?topic=2104.0

To što dobiješ uz nju nije baš korisno. Eventualno da malo poškakljaš lak

Trebaš backing plate za 150mm spužve. I zatim 150mm spužve kvalitetnije recimo od 3M-a, pa ti treba zelena za grubo, žuta za poliranje i plava za kraj. I onda ti uz to trebaju isto tako i paste ekvivalente po tim gradacijama. Problem je što set 3M pasti te dođe 800-1200 kn (ovisno o tome kako gdje), spužve te dođu 150 kn/komad (cca). Backing plate te dođe kojih 250-300 kn onaj 3M kvalitetniji. A samu polirku dobiješ za 370 kn :D
Možeš proć nešto malo jeftinije ako koristiš Meguiars set za poliranje, jer tu imaš 2 paste i 2 spužve umjesto 3, ali i dalje je to sve skupa preko 1000 kn opreme (+ polirka)
I isto možeš nešto malo uštedit ako naručiš Menzernu i sl.

S time da ovo su ti osnovne stvari s kojima možeš puno napraviti.

Da bi baš pokrio sve živo, onda to zahtjeva brdo ulaganja

Offline Görtosing

  • Rotary majstor
  • *****
  • Postova: 554
  • Spol: Muški
    • Canosa fotooprema
Odg: Pocetnicka pitanja
« Odgovori #43 : Travanj 23, 2013, 05:19:24 poslijepodne »
zg cigla,

još tu imaš naravno krpe za brisanje paste, bar nekakvu četku za čišćenje padova (kroz proces poliranja bi trebao svako malo čistiti jer se nakupi stvrdnute paste u njima)
trake za zaštitu lajsni, guma itd.

nakon što završiš s poliranjem trebaš odmastit lak, pa sad hoćeš li klasičnim pranjem to napravit ili ćeš kupovat posebno sredstva za to, na tebi je

Zasto si te stvari isao raditi rucno ako imas strojeve me se iskreno ne tice.

Za detailing ne moze biti besmisleno kupovanje opreme jer vecina nas su hobisti koji opremu kupuju za samo svoj auto. Ako je besmisleno ne bavis se tim.

Opet da je preskupo,  kupi na forumu 2 spuzve i onu najjeftiniju polirku i od nekoga nesto paste cifra uopce nije velika. A vec na ostale gluposti se potrosi nesto novca.

spužva za ručno poliranje + meguiars grublja pasta za ručno + meguiars fina pasta za ručno + 2 krpe za brisanje = 250 kn (sa popustima i uz 'snalaženje' to se može nabavit i za 150-200 kn sve)

polirka + backing plate + rabljene spužve od nekoga na forumu + malo paste od nekoga na forumu + minimalno 2 krpe za brisanje + pik traka = sam izbaci cifru

Sa ovim drugim normalno dobiješ daleko bolje rezultate uz puno manje truda, ali ne možeš reć da je ovo prvo besmisleno, niti da strojno poliranje nije skuplje
Ja poliram strojno auto, i onda nakon 2 tjedna se pojavi negdje nekakav swirl. Jednostavno s ovim ručnim setom to rješim na parkingu umjesto da vadim svu opremu za strojno i tražim garažu (jer u ZG nemam garažu). Ili recimo stvari za koje se mogu koristiti ove ručne paste - kada ostane kamenac od vode ili bilo kakvi drugi tragovi ili nešto što čistim pranjem ne ide, uvijek možeš požuljat ručno s tim pastama

Offline Hanszg

  • Rotary majstor
  • *****
  • Postova: 504
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Pocetnicka pitanja
« Odgovori #44 : Travanj 23, 2013, 08:25:56 poslijepodne »
Tko god bi se htio baviti detailingom, bilo to hobby ili profi, mislim da je najglavnije od tog svega da se prvo kupi tj. nabavi oprema za održavanje poliranog auta, a svi znamo da taj prvi proces već košta bar 1500-2000kn (miniwash+FL+Šampon za SF+dve kante sa dva grita+dve rukavice bar+neki kvalitetniji ručnik ili čak dva). Po meni nema smisla prvo kupovat opremu za poliranje, ako ću ja njega spolirat, a za dva tjedna ga nemam kako i s čime pravilno oprati.