Autor Tema: Priprema za vosak  (Posjeta: 40111 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dzoni

  • two bucket majstor
  • ***
  • Postova: 111
Priprema za vosak
« : Travanj 26, 2016, 03:52:11 poslijepodne »
Pozdrav,
Prije svega pohvale za forum, pocetnik sam pa vas molim za savjete te otvaram temu. Cilj mi je kvalitetno oprati auto (crni metalik lak jako osjetljiv na Passat 6) i nanijeti fusso vosak. Dakle NECU POLIRATI! Procitao sam dosta na forumu savjete i sacinio sam ovakav plan pa vas molim ako sta treba da korigujem i savjete:

Nulta radnja, operem auto, posusim i "istackam" haubu i jos neke sitnice lakirer mi je napravio boju,ostavim jedan dan da se to fino osusi.

1. Bacim auto u pjenu
2. Isperem miniwashem
3. Operem carlijem (2 bucket metoda)
4. Isperem miniwashem
5. Kao APC sam kupio Sonax extreme full effecti za felge, nanesem na cijelo auto (postepeno) cekam da "pocrveni" i isperem miniwashom dakle bez ikakvog kontakta krpom je li to ok?
6. ispravti miniwashom
7. Gliniram, uzeo sam kinesku 3M sa ebaya koristit cu lubrikant autosampon, procitao sam da dosta treba "podmazat" i da nece biti problema? Citavo auto glinirat.
8. Isperem miniwashem
9. Dobro osusim mikrofiber krpom
10. IPA - kupio sam 99% IPA, e posto necu polirat vec samo vosak, na osnovu savjeta to bi trebao razbazit sa destilovanom vodom da dobijem 25% IPA-e, jel to ok? Dakle na 250 ml IPA-e (99,9%) i 750ml vode ukupno 1l. Pospricat i odmah obrisat krpom?
11. I onda fusso coat vosak. Nanijeti u tankom sloju. E buni me koliko pustit da se osusi, radit cu kad bude temperatura 20-25*C, koliko cekati prije brisanja i da li 2x nanijeti?

Hvala puno!



Offline Nix666

  • two bucket majstor
  • ***
  • Postova: 119
  • Spol: Muški
Odg: Priprema za vosak
« Odgovori #1 : Travanj 26, 2016, 04:45:32 poslijepodne »
Pozdrav,
Prije svega pohvale za forum, pocetnik sam pa vas molim za savjete te otvaram temu. Cilj mi je kvalitetno oprati auto (crni metalik lak jako osjetljiv na Passat 6) i nanijeti fusso vosak. Dakle NECU POLIRATI! Procitao sam dosta na forumu savjete i sacinio sam ovakav plan pa vas molim ako sta treba da korigujem i savjete:

Nulta radnja, operem auto, posusim i "istackam" haubu i jos neke sitnice lakirer mi je napravio boju,ostavim jedan dan da se to fino osusi.

1. Bacim auto u pjenu
2. Isperem miniwashem
3. Operem carlijem (2 bucket metoda)
4. Isperem miniwashem
5. Kao APC sam kupio Sonax extreme full effecti za felge, nanesem na cijelo auto (postepeno) cekam da "pocrveni" i isperem miniwashom dakle bez ikakvog kontakta krpom je li to ok?
6. ispravti miniwashom
7. Gliniram, uzeo sam kinesku 3M sa ebaya koristit cu lubrikant autosampon, procitao sam da dosta treba "podmazat" i da nece biti problema? Citavo auto glinirat.
8. Isperem miniwashem
9. Dobro osusim mikrofiber krpom
10. IPA - kupio sam 99% IPA, e posto necu polirat vec samo vosak, na osnovu savjeta to bi trebao razbazit sa destilovanom vodom da dobijem 25% IPA-e, jel to ok? Dakle na 250 ml IPA-e (99,9%) i 750ml vode ukupno 1l. Pospricat i odmah obrisat krpom?
11. I onda fusso coat vosak. Nanijeti u tankom sloju. E buni me koliko pustit da se osusi, radit cu kad bude temperatura 20-25*C, koliko cekati prije brisanja i da li 2x nanijeti?

Hvala puno!
3. Nisam nikad prao čarlijem auto, neki ovdje kažu da je preagresivan. Čuo sam jednom da su nekome ostale mrlje po haubi od njega, ali to je rekla-kazala. Iskusniji će reći više o ovome
5. APC(all purpose cleaner) nije isti tip proizvoda kao i Sonax FE. Sonax FE, Metalmelt od denia, korrosol, Valet dragon's breath i slični su za otapanje metalne kontaminacije. Ako imaš APC, možda bolje njega iskoristiti umjesto čarlija. Inače, po meni je 5. korak ok, možd ajedino da probaš nakon prvog ispiranja još jednom našpricati, nakon 10 min, SOnax, pa opet isprati.
7. Ja sam gotovo siguran da će ti kineska 3M matirati. Meni je matirala na BMWovom laku. Ako je tvoj tvrđi i ako jako, jako dobro podmažeš možda neće, ali ako ne mislip polirati, radije uzmi nešto manje agresivno.

Offline tonyy

  • Kronični OCD
  • *****
  • Postova: 4032
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Priprema za vosak
« Odgovori #2 : Travanj 26, 2016, 06:01:41 poslijepodne »
Ja bi preskočio čarli,najbolje koristiti Cg citrus w&g,on skida prethodnu zaštitu..
Sonax fe nije apc..za skidanje metalnih čestica treba koristiti korosol,dodo ferous dueller ili sl.,sonax neće napraviti potpuno,uvijek za njim ostaje još tj.ostali proizvodi još crvene..
Napravi si mješavinu za glinu sa citrusom i neće matirati,možda će malo mrviti glinu,ali to je zavisno koju koristiš,meni 3m i pravi i kineski ne matira i ne mrvi..
Pa otprilike 10-15 minuta češ pustiti da se osuši i pusti sat vremena i možeš opet novi sloj,samo je bitno ful tanki sloj,inače češ imat problema kad skidaš..

Offline bo

  • Administrator
  • *****
  • Postova: 1225
  • Spol: Muški
  • Black eyes
    • Ford Klub Hrvatska
    • Email
Odg: Priprema za vosak
« Odgovori #3 : Travanj 26, 2016, 08:28:31 poslijepodne »
Pozdrav,
Prije svega pohvale za forum, pocetnik sam pa vas molim za savjete te otvaram temu. Cilj mi je kvalitetno oprati auto (crni metalik lak jako osjetljiv na Passat 6) i nanijeti fusso vosak. Dakle NECU POLIRATI! Procitao sam dosta na forumu savjete i sacinio sam ovakav plan pa vas molim ako sta treba da korigujem i savjete:

Nulta radnja, operem auto, posusim i "istackam" haubu i jos neke sitnice lakirer mi je napravio boju,ostavim jedan dan da se to fino osusi.

1. Bacim auto u pjenu
2. Isperem miniwashem
3. Operem carlijem (2 bucket metoda)
4. Isperem miniwashem
5. Kao APC sam kupio Sonax extreme full effecti za felge, nanesem na cijelo auto (postepeno) cekam da "pocrveni" i isperem miniwashom dakle bez ikakvog kontakta krpom je li to ok?
6. ispravti miniwashom
7. Gliniram, uzeo sam kinesku 3M sa ebaya koristit cu lubrikant autosampon, procitao sam da dosta treba "podmazat" i da nece biti problema? Citavo auto glinirat.
8. Isperem miniwashem
9. Dobro osusim mikrofiber krpom
10. IPA - kupio sam 99% IPA, e posto necu polirat vec samo vosak, na osnovu savjeta to bi trebao razbazit sa destilovanom vodom da dobijem 25% IPA-e, jel to ok? Dakle na 250 ml IPA-e (99,9%) i 750ml vode ukupno 1l. Pospricat i odmah obrisat krpom?
11. I onda fusso coat vosak. Nanijeti u tankom sloju. E buni me koliko pustit da se osusi, radit cu kad bude temperatura 20-25*C, koliko cekati prije brisanja i da li 2x nanijeti?

Hvala puno!

0. ovo "istackam" haubu bi trebao malo temeljnije odraditi. Prvo i osnovno, te rupe koje misliš zapunjavati trebaju biti full čiste i suhe. Drugo, mislim da je 1 dan premalo za sušenje tih točkica, pogotovo jer će to biti deblji sloj nego kad se farba. Bolje ostavi tjedan, dva ili mjesec dana..

1. - 4. Koristi šampon koji inače koristiš, već si dobio izvrstan savjet za CG wng.

5. Ako nemaš drugi skidač metalnih čestica, poslužit će i Sonax FE (ali ne tako dobro kao drugi navedeni). Pod obavezno radi u hladu i na hladan auto, čisto da što duže FE bude u kontaktu sa lakom. Nema potrebe trljati ali ako baš želiš, napraviti s nečim mekanim.

7. Neće biti problema. Radim sa kineskom 3M i nikad mi nije matirala (Fordovi, BMW, Mazda, VW)

11. Pravilo je da baš i nema pravila. Najpouzdanija metoda je da probaš sa prstom - ako je masno, ostavi još.  Mislim da slobodno možeš nanijeti na cijeli auto i još sačekati. Zadnji put sam ga ostavio 1-2h nakon nanošenja i nije bilo problema sa buffingom. Temp okoline je bila cca 10C.
Slobodno nanesi 2 sloja, neće mu išta škoditi.

Samo pripazi na plastike, ako natrljaš na plastiku, briši odmah, jer inače ćeš imati podosta problema da skineš (APCom ide dole uz trljanje četkom, isprobano..).
Petrolhead

Offline dzoni

  • two bucket majstor
  • ***
  • Postova: 111
Odg: Priprema za vosak
« Odgovori #4 : Travanj 27, 2016, 11:27:48 prijepodne »
Hvala na odgovorima.

7. Ja sam gotovo siguran da će ti kineska 3M matirati. Meni je matirala na BMWovom laku. Ako je tvoj tvrđi i ako jako, jako dobro podmažeš možda neće, ali ako ne mislip polirati, radije uzmi nešto manje agresivno.

To me sad brine pravo.... Sta mislite o ovoj glini na ebayu Valet PRO  pitao sam prodavaca kaze da je "fine":
http://www.ebay.com/itm/Valet-PRO-Yellow-Detailing-Poly-Clay-Bar-100g-Car-Contamination-Remover-/261187436792?hash=item3ccffc00f8:g:ZcAAAOxyA4ZRR0WT

Kako sam citao po forumima, 50:50 su komentari ZA i PROTIV ove 3m ebay gline... Posto sam je vec narucio sa ebay-a, sad ne znam da li da rizikujem ili da narucim ovu ValetPRO ako cu nesto time posebno dobiti,


0. ovo "istackam" haubu bi trebao malo temeljnije odraditi. Prvo i osnovno, te rupe koje misliš zapunjavati trebaju biti full čiste i suhe. Drugo, mislim da je 1 dan premalo za sušenje tih točkica, pogotovo jer će to biti deblji sloj nego kad se farba. Bolje ostavi tjedan, dva ili mjesec dana..


Hvala, tako cu i uraditi.

Jel uredu ovo za IPA?
Takodjer, primjetio sam jucer kada sam pravo auto na samoposluznoj da je hauba i dio krova malo matirao preko zime, ostane malo "hrapavo" kad se povuce rukom po laku. Da li cu i to rijesiti ovim kompletnim procesom? Auto necu polirati jer je poliran prije godinu i lak je postao "osjetljiviji".
« Zadnja izmjena: Travanj 27, 2016, 11:28:24 prijepodne dzoni »

Offline Nix666

  • two bucket majstor
  • ***
  • Postova: 119
  • Spol: Muški
Odg: Priprema za vosak
« Odgovori #5 : Travanj 27, 2016, 11:33:43 prijepodne »
Ja sam probao samo na jednom autu. Iskusnija ekipa kaze da nece matirati. Probaj na manjem djelu, dobro podmazi i vidi kako ae ponasa

Offline Neno330

  • Rotary majstor
  • *****
  • Postova: 716
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Priprema za vosak
« Odgovori #6 : Travanj 27, 2016, 12:03:05 poslijepodne »
Hvala na odgovorima.

7. Ja sam gotovo siguran da će ti kineska 3M matirati. Meni je matirala na BMWovom laku. Ako je tvoj tvrđi i ako jako, jako dobro podmažeš možda neće, ali ako ne mislip polirati, radije uzmi nešto manje agresivno.

To me sad brine pravo.... Sta mislite o ovoj glini na ebayu Valet PRO  pitao sam prodavaca kaze da je "fine":
http://www.ebay.com/itm/Valet-PRO-Yellow-Detailing-Poly-Clay-Bar-100g-Car-Contamination-Remover-/261187436792?hash=item3ccffc00f8:g:ZcAAAOxyA4ZRR0WT

Kako sam citao po forumima, 50:50 su komentari ZA i PROTIV ove 3m ebay gline... Posto sam je vec narucio sa ebay-a, sad ne znam da li da rizikujem ili da narucim ovu ValetPRO ako cu nesto time posebno dobiti,


0. ovo "istackam" haubu bi trebao malo temeljnije odraditi. Prvo i osnovno, te rupe koje misliš zapunjavati trebaju biti full čiste i suhe. Drugo, mislim da je 1 dan premalo za sušenje tih točkica, pogotovo jer će to biti deblji sloj nego kad se farba. Bolje ostavi tjedan, dva ili mjesec dana..


Hvala, tako cu i uraditi.

Jel uredu ovo za IPA?
Takodjer, primjetio sam jucer kada sam pravo auto na samoposluznoj da je hauba i dio krova malo matirao preko zime, ostane malo "hrapavo" kad se povuce rukom po laku. Da li cu i to rijesiti ovim kompletnim procesom? Auto necu polirati jer je poliran prije godinu i lak je postao "osjetljiviji".

Lak nije postao osjetljivijim, nego je ispoliran i doveden u bolje stanje- tako da ja to ne bih definirao "osjetljivošću", nego jednostavno vlasnik sad brže primjećuje novonastala oštećenja (jer više iskaču i odmah su primjetna) budući je nakon poliranja lak u općenito boljem stanju.

Ovo "hrapavo" po haubi i krovu riješit češ glinom.

Offline ml.detailer

  • two bucket majstor
  • ***
  • Postova: 117
Odg: Priprema za vosak
« Odgovori #7 : Travanj 27, 2016, 04:00:09 poslijepodne »
Mislim da ovisi o tvrdoci laka dali ce pojedina glina matirat ili nece, ja sam prezadovoljan sa ValetPro fine glinom i nije mi matirala lak a u pitanju je bio Golf 6, jedino neznam kakva je kvaliteta tih proizvoda s ebay-a ja sam svoju kupio kod nas u HR.  :dobro

Offline dzoni

  • two bucket majstor
  • ***
  • Postova: 111
Odg: Priprema za vosak
« Odgovori #8 : Travanj 28, 2016, 07:05:03 poslijepodne »
Uredu.

Uspio sam nabaviti Meguiars APC. Zanima me, gdje je on dodje u ovim koracima, @Nix666 kaze umjesto Carlija i to je to?

Da ne otvaram novu temu, molim da mi preporucite omjer Meguirars APC-a sa vodom za:

- instrument tablu
- sjedista
- tapacirung, vrata, pragovi....

BTW. Ima li kakve veze ako je obicna voda ili destilovana?
« Zadnja izmjena: Travanj 28, 2016, 07:05:27 poslijepodne dzoni »

Offline ml.detailer

  • two bucket majstor
  • ***
  • Postova: 117
Odg: Priprema za vosak
« Odgovori #9 : Travanj 29, 2016, 12:20:59 prijepodne »
Razlika je ako imas njihov apc obicni(zeleni) ili apc+ ( narancasti) apc+ je nesto jaci i manje pjeni, koristio sam oba, zeleni u omjeru 1:10 s obicnom vodom za unutrasnjost (za sjedala i plastike ubiti za sve isti omjer), a apc+ koristim u omjeru 1:20, a omjer 1:15 kad su prljavija sjedala i tapacirunzi, mozes koristit i nesto jace omjere ali prvo isprobaj negdje gdje se nece vidjeti, ako nekoristis usisavac za mokro onda bih ti preporucio slabije omjere 1:20 i vise.
a ovo sto se tice destilirane vode nisam siguran ima li neku preveliku ulogu.

Offline dzoni

  • two bucket majstor
  • ***
  • Postova: 111
Odg: Priprema za vosak
« Odgovori #10 : Travanj 29, 2016, 10:39:11 prijepodne »
U pitanju je obicni (zeleni). Dakle 1:10 za sjedista i tapacirung, a za instument tablu?

Offline ml.detailer

  • two bucket majstor
  • ***
  • Postova: 117
Odg: Priprema za vosak
« Odgovori #11 : Travanj 29, 2016, 12:54:06 poslijepodne »
Da mozes slobodno, ako ces radit bez usisavaca za mokro probaj prvo sa manjim omjerom npr 1:15 isto je dovoljno jak omjer da ocisti vecinu ili sve a naprimjer 1: 20 si uzmes za odrzavanje, za sarke oko vrata 1:4 ...

Offline dzoni

  • two bucket majstor
  • ***
  • Postova: 111
Odg: Priprema za vosak
« Odgovori #12 : Svibanj 05, 2016, 04:15:35 poslijepodne »
Napravio sam test nekih stvari prije nego sto krenem u konacnicu plana, pa evo mojih rezultata:

Dakle Megs APC (zeleni) razrijedio 1:10 i ocistio kauc koji je bež boje, fino se ocistilo pa sad konto ici na sjedista od auta, mada mislim da bi se mogla staviti i jaca doza APC-a.

Sonax FE full effecte kao metalnu dekontaminaciju, pospricao cijelo auto i ostavio 4-5 minuta i isprao. Ne znam zasto ali uopce nije "krvarilo" niti sam primjetio neku razliku poslije ispiranja. Na felgama jeste krvarilo ali ne i na laku. Ne znam zasto?

Glina (tnx Zoxx) probao na haubi, Velpro ultra fine, posto sam rekao da je hauba "hrapava" kada sam prvi put njezno presao uz puno lubrikanta i kad sam posusio, nista nisam dobio... Onda sam sutradan ponovio al ovaj put sam mnogo jace pritiskao glinu i uspio sam skinuti to "hrapavo" po haubi (doduse ne bas sve). Ne znam gdje sam prvi put grijesio.
« Zadnja izmjena: Svibanj 05, 2016, 04:22:05 poslijepodne dzoni »

Offline Zoxx

  • D/A majstor
  • ****
  • Postova: 302
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Priprema za vosak
« Odgovori #13 : Svibanj 05, 2016, 04:30:48 poslijepodne »
Glina je, kao što joj ime kaže, ultra fina. Isti "problem" sam i ja imao ali sam riješio višestrukim prijelazima...malo se proces vremenski otegnuo, ali barem možeš biti siguran da ti neće trebati poliranje nakon nje (a to i nisi želio). Osobno, radije bih više puta prešao površinu sa glinom uz lagani pritisak nego jednom uz "bjesomučno" trljanje.
Za Megs APC i Sonax FE (za dekontaminaciju na laku) ti ne mogu reći ništa jer ih nisam koristio za tu namjenu.

Offline pH detailing

  • Rotary majstor
  • *****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški
  • WASH - POLISH - WAX - DRIVE™
    • Email
Odg: Priprema za vosak
« Odgovori #14 : Svibanj 05, 2016, 06:57:02 poslijepodne »
Svi smo u početku imali problema sa glinom jer smo išli prelagano. Ali kao što ti Zoxx kaže, polako, daj si vremena i rađe pređi više puta lakše nego jednom prejako. Kada stekneš malo iskustva onda ćeš to raditi iz prve jer ćeš znati kakav pritisak ti treba :)
Dobro došli na --> https://ph-detailing.hr/ <--