Autor Tema: Rucno rjesavanje swirlova  (Posjeta: 19197 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline nigda_vz

  • vikend detailer
  • **
  • Postova: 67
  • Spol: Muški
    • Email
Rucno rjesavanje swirlova
« : Ožujak 25, 2016, 03:03:28 poslijepodne »
Dakle, dali je moguce (i na koji nacin) rucno uklonit swirlove koji su nastali od automatskih autopraona?
Lak je inace u ok stanju, ima pokoju deblju crticu ali to je zanemarivo (mozda mi pocne smetat i to kad uklonim swirlove  :kumori ).
Eh sad, auto je pun siwrlova i ja bi ih zelio rijesiti, ako je moguce rucno, pa me zanima koja pasta, koja/kakva krpa, kojom tehnikom?
Ako mislite da nije moguce rucno, koja je najjeftinija varijanta za to napravit doma? Kupio bi cak i polir masinu, al se bojim da bi s onom einhell od 400-500kn mogao napravit vise stete nego koristi (citaj: spalit lak), a masine od 2000-3000kn nisu opcija jer mi se ne isplati dati toliko novaca samo da ispoliram svoj auto. Razmisljao sam i o nastavku koji se stavi na busilicu pa na njega poslih pad. Mislim da bi cak bilo jednostavije s aku busilicom i takvim nastavkom nego sa polirkom od 400kn(???).
Vidim da se na vecini tema pise da dosta stvari ovisi i o tvrdoci laka/proizvođacu auta. Moj je PUG iz 2010.
« Zadnja izmjena: Ožujak 25, 2016, 03:03:55 poslijepodne nigda_vz »

Offline tonyy

  • Kronični OCD
  • *****
  • Postova: 4032
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Rucno rjesavanje swirlova
« Odgovori #1 : Ožujak 25, 2016, 06:03:29 poslijepodne »
Prvo nisi stavio sliku,tako da ne znamo kako izgleda,ako kažeš da je pun svirlova teško češ to ručno,možeš eventualno nešto zapuniti sa tipa black hole ili sl.
Prije prvog poliranja obavezno pročitaj si detailing bibliju za rotaciono poliranje od dave-kg-a,koju smo stavili sticky ovdje..
http://www.cro-detailing.com/index.php/topic,250.0.html
Štetu možeš napraviti samo ti nestručnim poliranjem,ako nisi proučio pravu tehniku, a ne mašina..
Ne znam koji imaš pug ali vjerovatno će biti srednje,tako da ćeš trebat testirati i vidjet koje paste sa kojim padovima će odgovarati,zavisno o stupnju usvirlanosti...

Offline bo

  • Administrator
  • *****
  • Postova: 1225
  • Spol: Muški
  • Black eyes
    • Ford Klub Hrvatska
    • Email
Odg: Rucno rjesavanje swirlova
« Odgovori #2 : Ožujak 25, 2016, 06:42:08 poslijepodne »
Imam Einhel i sasvim OK odradi većinu kombinacija padova i pasti, ali zelena 3M kombinacija (promjer 160 mm) joj je previše, ne može odraditi, zatrzava i muči se jako.

Sa manjim padom nebi bilo problema.

Nije samo polirka u pitanju, treba ti podloška, padovi, paste, krpe.. Lako se i sa jeftinijim stvarima nabere na 1.000+ kn i to minimalna potrebna oprema.
Rasvjetu nisam računao.

Možeš i dati manje novaca da ti netko to odradi, ali opet zašto ne probati sam.

Nitko od nas se nije rodio sa znanjem već je učio uglavnom na svojim greškama (a vjerujem da nisu bile velike poput spaljivanja laka, samo treba pripaziti).
Petrolhead

Offline Neno330

  • Rotary majstor
  • *****
  • Postova: 716
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Rucno rjesavanje swirlova
« Odgovori #3 : Ožujak 25, 2016, 11:46:53 poslijepodne »
Bojim se da rucno neces moci puno napraviti osim dobiti upalu misica.
Eventualno da kupis neku jeftiniju polirku s time da moras racunati da nemozes nauciti polirati preko noci. Potrebno je jako puno testiranja i isprobavanja raznih kombinacija paste i padova...
Treca opcija je da auto odfuras nekome da ti to odradi.

Offline Tomislav

  • OCD
  • ******
  • Postova: 1271
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Rucno rjesavanje swirlova
« Odgovori #4 : Ožujak 26, 2016, 10:18:03 prijepodne »
Slažem se s već napisanim da ručnim poliranjem nećeš puno postići tj. ukloniti swirlove no moj ti je savjet rađe kupi polirku i sam vježbaj... Istu dvojbu sam i ja imao prije koju godinu kad sam počimao al danas mi nije žao, malo po malo skupljalo se i idalje mi se čini da nemam ''sve'' jer svake godine izlaze novi proizvodi te uvijek pokušavam pronaći bolju kombinaciju od trenutno najbolje... Pogledaj malo Skill rotacione polirke (kopija Bosh-a), i sam je imam (kupio sam je u solin građe na akciji za cca 550 kn, model 1144, 2 godine garancije), i za moje potrebe i više nego dovoljna (za osobne potrebe te tu i tamo nekom sredit auto), snage ima, kad je pritisneš ne izgubi snagu, i ne pregrijaje se, masa joj je cca 2,2 kg (tvorniča specifikacija), jedina mana po meni je (pre)kratak kabel... Dosada sam odradio nekoliko auta, čak sam i brodski ''gelcoat'' polirao sa njom... Iskreno za tu cijenu ja sam prezadovoljan i u startu me isto bilo strah kako raditi, no ako nisi siguran uvijek ideš od najmanje brzine i fine paste pa na grublje varijante (tako sam ja radio jer je tako najsigurnije, što isto možeš pročitati u bezbroj tema na forumu), na zaobljenjima sa rotacijom moraš pripaziti jer s (pre)velikom brzinom lako spališ lak... Recimo sa DA polirkom ćeš puno brže odraditi auto nego sa rotacijom al na tvrdim lakovima bez rotacije gotovo je teško napraviti ozbiljniju korekciju laka po mom dosadašnjem iskustvu...

Offline nigda_vz

  • vikend detailer
  • **
  • Postova: 67
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Rucno rjesavanje swirlova
« Odgovori #5 : Ožujak 29, 2016, 07:51:29 poslijepodne »
Procitao sam rotary bibliju i sad dolazim s novim pitanjima  :kumori
Jel bi kombinacija sonax perfect finish i CG hex plavi pad uklonila sve swirlove? ili bi trebalo jos poslije toga s nekom finijom pastom i mekšim padom? polirku cu si posudit od frenda makitu 9227c da se ne mucim bzvz  :scottwax1
Slike swirlova su u privitu
« Zadnja izmjena: Ožujak 29, 2016, 07:52:42 poslijepodne nigda_vz »

Offline tonyy

  • Kronični OCD
  • *****
  • Postova: 4032
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Rucno rjesavanje swirlova
« Odgovori #6 : Ožujak 29, 2016, 08:09:28 poslijepodne »
E sad trebaš isprobati tu kombinaciju,ja tu kombinaciju nisam nikad koristio jer nemam tu sonax pastu,po meni možda će trebat malo jača kombinacija pasti i padova,ali probaj od ove pa češ vidjet jel treba na jače,plavi hex je možda prefin za to ukloniti,plavi hex znam koristit za zadnji finiš sa najfinijom pastom,za to i stoji za njega u opisu.Po tim slikama mi djeluje dosta usvirlano i nekako mi vuče na jače da češ trebati ali trebaš isprobavati..
Šta je to Pug 308?
« Zadnja izmjena: Ožujak 29, 2016, 08:13:10 poslijepodne tonyy »

Offline Neno330

  • Rotary majstor
  • *****
  • Postova: 716
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Rucno rjesavanje swirlova
« Odgovori #7 : Ožujak 29, 2016, 08:50:53 poslijepodne »
Po fotkama meni izgleda da bus trebal minimalno bijeli hex logic pad, al najvjerojatnije narancasti.
Uglavnom moras isprobavati kombinacije pad/pasta da vidis ono kaj bu najbolje napravilo finish kojim ces biti zadovoljan.
Kod inspekcije urađenog, nemoj zaboraviti koristiti izopropanol kako bih maknuo mascnoce od paste s laka.
Takoder jedna od najbitnijih stvari pogotovo na crnom laku, koristiti najfinije/najkvalitetnije MF rucnike za skidanje ostataka paste, buduci i krpom mozes napraviti sitna ostecenja cak i neposredno nakon poliranja...

Offline nigda_vz

  • vikend detailer
  • **
  • Postova: 67
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Rucno rjesavanje swirlova
« Odgovori #8 : Ožujak 30, 2016, 06:57:47 prijepodne »
Da, 308 je to.
Sad ste me prepali, ja sam mislio da ce i ta kombinacija bit pregruba  :neznam
Jel nakon te kombinacije treba jos neka finija pasta i pad?
Citao sam po netu (mislim da cak i na ovom forumu) da ova sonax pasta ima jaci cut od megs 205 i slicnih pa sam zato mislio probat s njom...

Offline bo

  • Administrator
  • *****
  • Postova: 1225
  • Spol: Muški
  • Black eyes
    • Ford Klub Hrvatska
    • Email
Odg: Rucno rjesavanje swirlova
« Odgovori #9 : Ožujak 30, 2016, 07:25:05 prijepodne »
Nema ti druge nego da isprobaš, ne može ti nitko sa sigurnošću reći točno šta i kako bez da se vidi lak uživo i isproba neka kombinacija.

U pravilu uvijek ide finija pasta nakon grublje da finiš bude što bolji.

Radio sam nedavno 2 Passata crne boje različitog godišta i nemaju veze s vezom jedan s drugim, šta sam na jednom uspio na drugom to nije radilo nimalo.

Piše i u rotary bibliji da se uvijek prvo kreće od najslabije kombinacije i ide prema jačoj, dakle ne gine ti barem 2 paste i 2 pada (to je minimala..)

Petrolhead

Offline nigda_vz

  • vikend detailer
  • **
  • Postova: 67
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Rucno rjesavanje swirlova
« Odgovori #10 : Ožujak 30, 2016, 09:22:18 prijepodne »
ma znam da treba uvijek od finije prema grubljoj, ali sam na dosta mjesta procitao da je ta sonax PF pasta super za one-step poliranje...cim uhvatim vremena cu probat ispolirat pa stavim slike kako je uspjelo  :D

Offline ARTB155

  • two bucket majstor
  • ***
  • Postova: 160
  • Spol: Muški
Odg: Rucno rjesavanje swirlova
« Odgovori #11 : Travanj 10, 2016, 09:16:45 prijepodne »
Ja sam ih ručno uklanjao s pkmoću Lake Country spužvi za ručno poliranje i Meguiars Swirl X paste. Dosta posla i upale mišića ali ide.