Autor Tema: Savjeti za detailing novom članu  (Posjeta: 63981 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Tomislav

  • OCD
  • ******
  • Postova: 1271
  • Spol: Muški
    • Email
Savjeti za detailing novom članu
« : Kolovoz 13, 2013, 06:30:10 poslijepodne »
Pošto sam novi na forumu nek mi admini ne zamijere ako sam otvorio temu na pogrešnom mjestu.  :palacgore:
Već nekoliko mjeseci informiram se po internetu oko detailinga limenog ljubimca a prilikom registracije potrošio sam jedno popodne na čitanje 70% foruma. Ukratko opisao bi dosadašnje svoje iskustvo sa pranjem i poliranjem. Naime prethodno auto koje sam imao bila je Škoda Favorit koja je bila jako zapuštena te je bila siva umjesto bijela. Prao sam je u svemu i svačemu, jedno vrijeme čak sam i sa arfom probavao skinuti sivilo  :glup_ruzan ali nije išlo pa sam slučajno naletio na Sonax polish&wax http://www.ramy4x4.com/img/p/419-421-large.jpg te sam kupio u brodomerkura polirku za 180 kn te se jedno popodne od živaca se uhvatio u koštac sa poliranjem.Prvo sam ručno polirao i nije imalo željeni rezultat pa sam ovom već kupljenom polirkom koja vrti na cca 2000 okretaja uprio ko u brdo po autu da bi dobio neravnormjerne rezultate. Naime po dijelovima bi bilo (pre)više bijelo jer sam vjerovatno skinuo veći sloj boje a na drugom dijelu polusivilo jer su mi oslabile ruke od upiranja.  :mrgreen:

Kako je Škoda završila na otpadu prije 2 godine tako sam nabavio sadašnjeg limenog ljubimca s avatara, Mercedes w203 200 CDI. Boja je srebrena metalik s efektom. Dok do prije nekoliko mjeseci nisam upoznao momka koji se bavi poliranjem ( R- poliranje iz Splita) nisu mi toliko smetali hologrami ni svirlovi ali kad sam vidio njegovog BMW-a e46 tamnoplavog koji izgleda koda je tek izašao iz salona  :shock: iako je generacija s mojim mercom.

Moje dosadašnje pranje je bilo na samoposlužnoj praoni Balinjera kod OŠ Ravne njive u Splitu jer mi je blizu zgrade. Uglavnom sam koristio pjenu, pa spužvom trljao i zatim isprao te voskom prelio to sve. Nakon toga jelenskom kožom obrisao auto. Tada nisam bio ni svjestan koliko štete činim jer mi se čini da svakim pranjem hologrami i swirlovi postaju sve veći i gori.  :doh1

Srećom pa nisam onom polirkom kojom sam upirao po Škodi takao merca.  :mrgreen:
Budući da živim u zgradi te nemam garaže nisam u mogućnosti sam prati auto mada znam da su šamponi po autopraonicama jako agresivni i neadekvatni ali planirao sam predvečer ili ranije ujutro doći u navedenu samoposlužnu praonu i koristiti ono što moram za vanjsko pranje a to je šampon i wash za ispiranje. Shodno mom istraživanju oprema za detailing je jako skupa i u startu bi kupio ono najnužnije pa sam planirao uzeti sljedeće:
1. Rukavica za pranje Meguiars LAMBS WOOL WASH MITT http://www.partes.hr/index.php?page=artikl&id=050.540.003

2. Čistač laka i naplataka 500ml CARPRO IRON X CLEANER CHERRY http://www.partes.hr/index.php?page=artikl&id=050.520.006

3. Ručnik mikrofibra snažno-upijajući (55x76cm) Meguiars WATER MAGNET MICROFIBER DRYNIG TOWEL http://www.partes.hr/index.php?page=artikl&id=050.540.005

4. Gel (visoki sjaj) za gume 473 ml Meguiars ENDURANCE HIGH GLOSS http://www.partes.hr/index.php?page=artikl&id=050.525.002

Šta se tiče unutrašnjeg detailinga momak iz R-poliranja mi je dao pola litre zelenog APC Meguiars i razrjedio sam ga u omjeru 1:10 što sam nakon usisavanja koristio za pranje obloga vrata i sjedala sa sonaxovom krpom od mikrofibre. Nakon pranja za prednju armaturu sam koristio Sonax matt za mat sjaj iako stoji par dana i koda ga nisam ni nanio, jedino šta lipo mirište na vanilu. Uz navedeno svakako moram još nabaviti nekakve pinele te kantu za pranje, applicator pad, krpe za čišćenje, ručnike od microfibre...

U gliniranje i strojno poliranje se zasad nebih upuštao jer me strah da ću više štete nego koristi napraviti a i ionako nemam adekvatnog prostora za to.

Zanima me dali se šta može učiniti sa ručnim poliranjem,našao od od meguiarsa http://www.partes.hr/index.php?page=artikl&id=050.515.026 i http://www.partes.hr/index.php?page=artikl&id=050.515.025 ?

Dali mi preporučujete stavljenje voska ili bilo kakve zaštite iako neću polirati auto? Također dali ovaj proizvod pomaže bez poliranja u uklanjanju swirlova http://www.partes.hr/index.php?page=artikl&id=050.515.002 ?

Dali ima tko iskustva sa ovim http://www.partes.hr/index.php?page=artikl&id=050.530.013 ? Naime moje obloge od vrata nekako djeluju isušeno, dosada bar dan-dva sa sonaxom izgledaju ok al kasnije se sve vrati na isto pa me zanima nekakvo sredstvo koje će duže zadržati onaj prirodan sjaj plastike?

Svaki savjet i prijedlog su dobrodošli... :cuga

Offline Element

  • D/A majstor
  • ****
  • Postova: 396
  • Spol: Muški
Odg: Savjeti za detailing novom članu
« Odgovori #1 : Kolovoz 13, 2013, 06:43:54 poslijepodne »
Ma zaboravi da ćeš ista ručno napraviti, još na mercedesovom laku. A sa glinom ne vidim razlog zašto bis napravio neku stetu.
« Zadnja izmjena: Kolovoz 13, 2013, 06:45:07 poslijepodne Element »
The only question is "How bad do you want it"
"When you want to succeed as bad as you want to breathe, then you'll be successful"

Offline lux.4

  • Administrator
  • *****
  • Postova: 798
    • Email
Odg: Savjeti za detailing novom članu
« Odgovori #2 : Kolovoz 13, 2013, 07:48:24 poslijepodne »
Element ti je dobro rekao, od ručnog poliranja baš nema efekta, bezveze ćeš si ruke izubijat a neće bit efekta...

Kaj se tiće gline s njom možeš slobodno radit, samo dovoljno lubrikanta i nema straha...

Vosak slobodno stavi iako nećeš polirat...vidjet ćeš kad jednom staviš vosak i padne kiša, više nikad nebudeš imao auto bez voska  :kumori

Ja osobno trenutno koristim Carpro PERL ali ja nemam problema sa suhom plastikom tako da ti tu nemogu pomoć...ako se ne varam tog PERLa ima kao sample u partesu za kupit pa možeš probat s njim...


Offline meneldor

  • vikend detailer
  • **
  • Postova: 89
  • Spol: Muški
Odg: Savjeti za detailing novom članu
« Odgovori #3 : Kolovoz 13, 2013, 08:45:42 poslijepodne »
Po pitanju gline samo pazi da ti ne opadne na pod i cesto su mijesi.

Po pitanju plastika meni se odlicno pokazao Meguiar's Ultimate Protectant Dash & Trim Restorer How To Use Meguiar's NEW 2010 Ultimate Protectant ovakav je efekt, ne znam da li ga ima u Partesu. Najvise me odusevio izvana jer dosta dugo drzi.

Ako mislis rucno polirat onda si ovo daj ugradit u laktove :D.

Po pitanju poliranja moj savjet ti je da se toga jos ne primas, radje se fokusiraj na pranje i ulazi novac stvari po pitanju odrzavanja, pa kada ces imati ok kolekciju kupi si dobru polirku (DA) bi bila moja preporuka jer je sigurnija, bolje paste, BP, spuzve/vunu/mf podloske i sl.

Offline loodi

  • OCD
  • ******
  • Postova: 2254
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Savjeti za detailing novom članu
« Odgovori #4 : Kolovoz 13, 2013, 08:57:36 poslijepodne »
http://www.cro-detailing.com/index.php?topic=1092.0


ne kuzim zasto svaki novi clan ima ista pitanja. "dali je dobar XXX ili ZZZ ili YYY proizvod, da li da poliram na ruke, ima li smisla voskati prije poliranja"?

1. ima boljih, bilo je govora na forumu. ok je ali pazi da UVIJEK bude na prozracnom prostoru jer ju vlaga pojede bez problema
2. ironX je jedan od najhvaljenijih proizvoda u svijetu detailinga jer pruza jako puno. manje trosis glinu, stedis vrijeme, nema bas neke kontraefekte, lako se koristi... ma kupuj toga kolko mozes.
3. water magnet je isto bilo vec puno govora na forumu. nabaci to u search i imat ces par polemika iz kojih se da naucit ponesto korisno o tom proizvodu i mozda ti pomogne u izboru.
4. endurance gel za gume od megsa koristi jako puno forumasa i po galeriji mozes to vidit. razlog je jednostavan: jer valja. nekima ne pase sta jako sjaji ali to je stvar ukusa a o tome zuc.


ali odgovor univerzalan za pocetnika bi moglo bit nesto kao:
fokusiraj se na pranje i voskanje. ironX, tarX, glina, obavezno 2 kante s grit guardima, dobra rukavica, krpa za susenje, obavezno posveti paznju cuvanju svega toga i skladistenju, onda MF krpe, pa onda voskovi, sealeri i sl....
poliranje NE.
dok nemas opremu za poliranje, tj najmanje grubu, srednju i finu pastu s odgovarajucim spuzvama, polirku (no shi*t, sherlock), dobre buffing krpe, decentnu rasvjetu i dobru volju za stec iskustvo, uopce se nemoj zamarati s rucnim nacinom.
rucno poliranje je nezahvalno, rezultat nije dostojan detaileru i  sigurno te nece zadovoljiti cim si dosao na ovakav forum. stoga nemoj ni bacat pare na te swirlX-eve i sl proizvode.

uskoko cemo nadam se moc i organizirat koji meet da i pocetnici malo pohvataju neke osnove ili dobiju koju ideju konkretnu o samom poliranju, tj da nekako udju u taj dio svijeta.
lijecenje OCD-a? ne. zadovoljavanje OCD-a? DA!

Offline Tomislav

  • OCD
  • ******
  • Postova: 1271
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Savjeti za detailing novom članu
« Odgovori #5 : Kolovoz 13, 2013, 09:36:37 poslijepodne »
@lux.4: Glina može s meguiars apc kao lubrikant za podmazivanje površine ako se ne varam? Malo sam proguglao o CarPro PERL i to je univerzalno sredstvo ali za početak mi treba nešto šta će plastiku vratiti u život a kasnije mi se tvoj preporučeni proizvod čini kao dobar izbor za održavanje kompletne unutrašnjosti a i guma, općenito volim kad s jednim udarcem mogu riješiti više muha  :mrgreen:

@meneldor: Gledao sam već link od Meguiar's Ultimate Protectant Dash & Trim Restorer samo trebalo mi je nečije iskustvo da mi potvrdi da je proizvod ok jer ipak bolje je pitati... Šta se tiče poliranja ne razumijem se u to i zato ne želim u to ulaziti, idem korak po korak, da prvo naučim kvalitetno oprati auto a nadam se u budućnosti kad mi se financijska situacija popravi da ću lagano krenuti i s tim  :palacgore:

@loodi: Pročitao sam tvoj tutorial za detailing start vodič i upravo vođen njime sam postavio sva navedena pitanja jer nisam bio siguran, kao što si i sam napisao bolje pitati nego da napravim štetu na mercu a nije baš da su dijelovi limarije jeftini za njega šta mi je samo dodatna naznanak za opreznost... Šta se tiče proizvoda htio bi dobiti najviše za uloženi novac, nekako mi se meguiars po pitanju omjera kvalitete i cijene učinio logičnim izborom mada istini na volju nisam toliko zalazio u dubinu detailing asortimana. Kao što sam već rekao u strojno poliranje se ne želim upuštati jer nemam nikakvog znanja o tome i smatram da treba ići korak po korak, dakle da prvo naučim kvalitetno dekontaminirati lak od prljavštine a zatim lagano krenuti u svijet poliranja... Šta se tiče ručnog poliranja najviše me zanimalo kakvi su rezultati ali vidim to bi bio samo sizifov posao... Ako organizirate kakav meet radujem se suradnji  :palacgore:

Koju glinu preporučujete:grubu,srednju ili finu ili sve tri?
Čitao sam po forumu o dodo juice vosku i čini mi se za te novce da je jako dobar, po nekima čak bolji i od meguiarsa? Što vi mislite za moj lak?

Dečki hvala Vam na odgovorima  :thnx
« Zadnja izmjena: Kolovoz 13, 2013, 09:40:12 poslijepodne Tomislav »

Offline Keza

  • Administrator
  • *****
  • Postova: 2593
  • Spol: Muški
Odg: Savjeti za detailing novom članu
« Odgovori #6 : Kolovoz 13, 2013, 10:13:33 poslijepodne »
ja ću krenuti od činjenice da smo sad u EU i da je sad puno manja gnjavaža naručiti robu iz vana

time dobiješ širu paletu proizvoda koju možeš naručiti i koristiti
iako bi ti na prvi pogled moglo to biti skupo - ne mora biti
zato slobodno pogledaj podforum "Predstavite svoju kolekciju/garažu" pa vidi što su ljudi uzimali
test zona ti isto može biti pokazatelj u kojem smjeru ići

detailing je specifičan i može biti skup ako si povodljiv ili "udaren" pa moraš "skupit sve"  :mrgreen: :doh1

za početak uzmi 2 kante po mogućnosti i 2 grit guarda, dobru rukavicu i već si na pravom putu

korištenje iron x, tar x, gline i ostalog je poželjno i preporučljivo da se skine sve "što nevalja" i da pripremi lak za zaštitu

kombinacije zaštite su ti nebrojene i tu možeš svašta naći (imaš dosta za čitati)

poliranje obavi kod nekog tko ima iskustva jer ručnim nećeš ništa postići (tj hoćeš - budeš sam sebe psovao kad budeš imao upalu  :mrgreen: )

koju glinu preporučujem?
za početak srednju jer prepostavljam da nisi prolazio glinom po autu (fina neće sve skinut a gruba bi mogla ostaviti tragove) - moj glas ima 3m glina

dodo juice voskovi daju "ono nešto" ali nisu neki dugotrajni, ali kako si u splitu mislim da to nije problem

imas masu voskova koji su bolji od megsa ali moraš uzeti u obzir i da mogu biti skuplji

za tvoj lak bi možda uzeo neki paste sealant tipa collinite 476, finish kare 1000, nešto od gtechniqa,...

« Zadnja izmjena: Kolovoz 13, 2013, 10:15:25 poslijepodne Keza »

Offline lux.4

  • Administrator
  • *****
  • Postova: 798
    • Email
Odg: Savjeti za detailing novom članu
« Odgovori #7 : Kolovoz 13, 2013, 11:58:19 poslijepodne »
http://www.cro-detailing.com/index.php?topic=387.0 

Ja perl koristim samo za plastiku...gume nisam probao s njim jer sam sa enduranceom jako zadovoljan, kožu u autu nemam tak da ni od toga ništa :D

Kao što keza kaže pogledaj malo na stranicama sa detailing opremom tipa detailed clean, elit car care itd... puno više proizvoda, nemoraš se bazirat na meguiars

Offline Tomislav

  • OCD
  • ******
  • Postova: 1271
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Savjeti za detailing novom članu
« Odgovori #8 : Kolovoz 14, 2013, 12:20:50 prijepodne »
@Keza: Ako Dr.Kuko kaže i koristi APC kao lubrikant za glinu onda ne vidim zašto nemože, možda jedino ako ga primarius neki demantira  :mrgreen: Pretpostavljam da govorimo i tekućem vosku?

@lux.4: Nisam još pogledao cijenu ali kao što sam rekao gledam uvijek napraviti neki kompromis uloženo-dobiveno ali imam na umu pearl  :palacgore:

Offline Keza

  • Administrator
  • *****
  • Postova: 2593
  • Spol: Muški
Odg: Savjeti za detailing novom članu
« Odgovori #9 : Kolovoz 14, 2013, 07:43:17 prijepodne »
ako malo bolje pročitaš ja nisam nigdje spominjao lubrikant za glinu
apc se može koristiti ali isti zna i mrviti i "trgati" glinu (ovisi o samoj glini i omjeru apc-a i vode); npr megs soft glinu je mrvilo

možeš koristiti i tekući vosak; gtechniq ti je sealant u tekućem obliku


Offline lux.4

  • Administrator
  • *****
  • Postova: 798
    • Email
Re: Savjeti za detailing novom članu
« Odgovori #10 : Kolovoz 14, 2013, 09:12:22 prijepodne »
Onda ti se definitivno isplati uzet collinite 476 ili FK1000

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2


Offline Tomislav

  • OCD
  • ******
  • Postova: 1271
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Savjeti za detailing novom članu
« Odgovori #11 : Kolovoz 14, 2013, 09:47:49 prijepodne »
@Keza:  Ispričavam se ako sam zamjenio tvoj post sa sljedećim ili prethodnim za lubrikant za glinu, koristio bi apc u omjeru 1:10 i uzeo bi srednje tvrdu glinu. Šta se tiče voska imao sam odma najeru kupiti tekući radi lakšeg nanošenja  8)

@lux.4:  Danas ću malo progooglati o voskovima pa ako budem imao pitanja računajte da u ih ovdje postaviti  :palacgore:

Offline tonyy

  • Kronični OCD
  • *****
  • Postova: 4032
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Savjeti za detailing novom članu
« Odgovori #12 : Kolovoz 14, 2013, 09:50:38 prijepodne »
Na sivoj odlično izgleda dodo rainforest rub..baš sam stavio dva sloja na sivu nešto otprilike kao i tvoja i odlično izgleda..

Offline lux.4

  • Administrator
  • *****
  • Postova: 798
    • Email
Re: Savjeti za detailing novom članu
« Odgovori #13 : Kolovoz 14, 2013, 10:59:30 prijepodne »
Mislim da ti je jeftinije stavit sampon kao lube nego apc pogotovo ako si dobio pola litre kako si rekao...

Imas moju temu o 476 pod voskovi i sealenti pa si pogledaj malo tamo

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2


Offline Keza

  • Administrator
  • *****
  • Postova: 2593
  • Spol: Muški
Odg: Savjeti za detailing novom članu
« Odgovori #14 : Kolovoz 14, 2013, 11:08:45 prijepodne »
svi voskovi se relativno lako nanose
problem može biti kod skidanja ;)