Autor Tema: Novi auto, zaštita voskom i felge  (Posjeta: 75537 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline mislavto

  • OCD
  • ******
  • Postova: 1998
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #30 : Kolovoz 07, 2013, 12:52:21 poslijepodne »
Decio, kontaminaciju on nece pokupit iz laka niti spuzvom niti wash mittom...
Grebanje pri pranju nastaje kada u spuzvi/mittu ostane prljavstina koja je bila na laku( prasina, kamencici itd), da bi to sprijecili koristimo two bucket metodu pranja
Kontaminaciju je bitno pocistiti da ne bi unistila lak, da on ne bi oksidirao zbog raznih stvari koje su se nasle u njemu itd. Osim toga, da bi nanijeli zastitu na lak, prije toga zelimo glatku povrsinu, smooth as glass...
Dok god u laku ima kontaminacije, necemo postici da se voda ne zadrzava na laku...
@Tragač
Obavezno odradi dekontaminaciju, ovako kako ti je decio napisao, ironx, ja bi dodao jos i tarx i onda clay bar soft grade s puno lubrikanta da ne napravis stetu. Nako toga dobro odmasti auto s apc-om i nanesi zastitu
« Zadnja izmjena: Kolovoz 07, 2013, 12:53:23 poslijepodne mislavto »

Offline decio

  • D/A majstor
  • ****
  • Postova: 414
  • Spol: Muški
  • drive it like you stole it!
    • Email
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #31 : Kolovoz 07, 2013, 12:55:55 poslijepodne »
Hvala, na Vašoj sam usluzi!

Offline decio

  • D/A majstor
  • ****
  • Postova: 414
  • Spol: Muški
  • drive it like you stole it!
    • Email
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #32 : Kolovoz 07, 2013, 01:07:52 poslijepodne »
@mislavto: pa to da kontaminaciju neće pokupit, nisam baš siguran! Mene je uvjek strah da će, ma sami i jedna čestica nečega napravit sranje. Al dobro, kontaminaciju mora napravit.
Ja osobno težim, kod održavanja navoskanog auta i kod blažih zaprljanja koristit tehniku bez fizičkog kontakta. Odnosno, kvalitetan snow foam i to dvije ruke, a onda ako je nečistoća isprana, ispiranje demineraliziranom vodom (zato i gledam uzet RO uređaj), bez sušenja, ne zelim brljat po laku s ičim.
U slučaju malo jačeg zaprljanja ipak sam prisiljen koristiti wax friendly šampon (u mom slučaju megs gold class).
Poanta, bolje se držat stroge dekontaminacije nego eksperimentirat!

Offline mislavto

  • OCD
  • ******
  • Postova: 1998
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #33 : Kolovoz 07, 2013, 01:24:02 poslijepodne »
Da, sigurno ju spuzvom neces izvuci, zbog toga i koristimo clay i proizvode tipa ironx i tarx da se rijesimo kontaminacije.

Offline reja

  • OCD
  • ******
  • Postova: 1251
  • Spol: Ženski
  • Forea OCD/Chemical Guys
    • Forea OCD
    • Email
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #34 : Kolovoz 07, 2013, 08:26:02 poslijepodne »
Nemoj se natezat tako ako ces mi izokretat rijeci.
Ovako:
1. Proizvod koji ko fol cisti, polira i voska u jednom je smece. I tocka.
2. Megs koji traje a da nije sealer ne postoji. To sta ovi iz partesa kazu da su najbolji je isto ko sta fiat kaze da su im auti neunistivi.
3. Biraj najbolju opremu za na ruke a meni daj najgore moguce uvjete za strojno i opet cu napravit bolji posao od tebe. Dapace, bilo koga. Jer "poliranje" na ruke je ravno nuli obzirom na rezultate kad se usporedi sa strojnim.
A to nije detailing, to je rucno brljanje nabrzaka i ako covjek zeli na detailing forumu naucit nesto o tome, ja ga sigurno necu vodit u tom smjeru. Ako si zeljan pomoc ok al nemoj covjeku nudit neke solucije koje jednostavno ne valjaju.

1. slažem se
2. otkud ti ovo?
3. zašto onda poliraš ručno kad imaš npr. deblje, vidljivije crte? Sorry laik sam, pa pitam...  :)

FOREA-OCD.HR i WWW.CHEMICAL GUYS.HR

Možeš li zamisliti što bih sve mogla napraviti ukoliko bih napravila sve što mogu?

Offline Element

  • D/A majstor
  • ****
  • Postova: 396
  • Spol: Muški
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #35 : Kolovoz 07, 2013, 08:55:50 poslijepodne »
Kako misliš da dublje crte polira ručno?
The only question is "How bad do you want it"
"When you want to succeed as bad as you want to breathe, then you'll be successful"

Offline loodi

  • OCD
  • ******
  • Postova: 2254
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #36 : Kolovoz 07, 2013, 09:42:34 poslijepodne »
"polirati" mislio sam zamaskirati. ako je toliko hitno s nekim crtama da su bas tolko uocljive, onda ajde, nek rucno "poliranje" bude rijesenje. tj nek se zapuni tako da ih se ne vidi. bar neko vrijeme.
lijecenje OCD-a? ne. zadovoljavanje OCD-a? DA!

Offline reja

  • OCD
  • ******
  • Postova: 1251
  • Spol: Ženski
  • Forea OCD/Chemical Guys
    • Forea OCD
    • Email
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #37 : Kolovoz 08, 2013, 12:13:07 prijepodne »
"polirati" mislio sam zamaskirati. ako je toliko hitno s nekim crtama da su bas tolko uocljive, onda ajde, nek rucno "poliranje" bude rijesenje. tj nek se zapuni tako da ih se ne vidi. bar neko vrijeme.

Tnx na odgovoru.  :palacgore:
FOREA-OCD.HR i WWW.CHEMICAL GUYS.HR

Možeš li zamisliti što bih sve mogla napraviti ukoliko bih napravila sve što mogu?

Offline Tragač

  • vikend detailer
  • **
  • Postova: 60
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #38 : Kolovoz 11, 2013, 02:48:44 poslijepodne »
Evo i par slika auta. Ima nešto fleka od prljavog objektiva fotoaparata pa da vas to ne zbuni.















Auto je novi, preuzet 15.07. i sad je namjera kako sam već rekao, prije svega zaštita (10. - 11. mjesec) a onda i održavanje što je moguće bliže stanju u kojem je sada. Inaće stalno stoji vani, svaki radni dan radi 110km i vozi se po dosta prljavim cestama (kad je mokro).

Offline Element

  • D/A majstor
  • ****
  • Postova: 396
  • Spol: Muški
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #39 : Kolovoz 11, 2013, 03:11:38 poslijepodne »
Pa ne trebaš čekati 10 ili 11 mjesec za zaštitu možeš je staviti odmah
The only question is "How bad do you want it"
"When you want to succeed as bad as you want to breathe, then you'll be successful"

Offline Tragač

  • vikend detailer
  • **
  • Postova: 60
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #40 : Kolovoz 11, 2013, 04:57:25 poslijepodne »
Pa ne trebaš čekati 10 ili 11 mjesec za zaštitu možeš je staviti odmah

Imam jedan mali "problem", khm... Krećem od nule i moram nabaviti sav materijal od gline, ironx-a, sealanta, voska itd. itd. pa moram napraviti jedan rebalans budžeta s obzirom da sam dosta istresao na auto.

Offline loodi

  • OCD
  • ******
  • Postova: 2254
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #41 : Kolovoz 11, 2013, 06:56:41 poslijepodne »
onda ga zasad jednostavno peri sta bolje moguce. znaci rukavica samo za taj auto, cist prostor samo za nju, 2 kante i st aprije uspijes, 2 grit guarda. sampon po izboru, radje neki s voskom da bar kolko tolko zastitis auto dok ne slozis bar nesto opreme. i naravno dobar rucnik za susenje.
polirat nemoj ni pokusat dok ne nabavis s vremenom vise opreme. na ovoj bijeloj se i najplici swirlovi jako tesko vide. vjerujem da ih ima, ali cilj je sad ne ih napravit jos. a to ces s pravim pranjem uspijeti.

nakon opreme za pranje tako da ostane u sta boljem stanju do pravog voskanja, kreces s ironx, tarx, glina, lubrikant, bolji sampon, APC, prewax cleaner ili izopropilni alkohol i naravno vosak po izboru. uz to idu naravno krpice, cetkice za felgice, aplikatorici.... ima toga. samo od neceg treba krenuti. ideja da krenes kako valja od samog starta dok je auto nov je vec puno.  :dobro
lijecenje OCD-a? ne. zadovoljavanje OCD-a? DA!

Offline lux.4

  • Administrator
  • *****
  • Postova: 798
    • Email
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #42 : Kolovoz 11, 2013, 06:59:31 poslijepodne »
slobodno ti stavi vosak sad, to nije neka velika investicija...jedino što će se bolje primit i duže trajat ako prije pređeš sa glinom i ostalim

btw, auto super izgleda  :palacgore:

Offline Tragač

  • vikend detailer
  • **
  • Postova: 60
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #43 : Kolovoz 11, 2013, 07:54:52 poslijepodne »
onda ga zasad jednostavno peri sta bolje moguce. znaci rukavica samo za taj auto, cist prostor samo za nju, 2 kante i st aprije uspijes, 2 grit guarda. sampon po izboru, radje neki s voskom da bar kolko tolko zastitis auto dok ne slozis bar nesto opreme. i naravno dobar rucnik za susenje.
polirat nemoj ni pokusat dok ne nabavis s vremenom vise opreme. na ovoj bijeloj se i najplici swirlovi jako tesko vide. vjerujem da ih ima, ali cilj je sad ne ih napravit jos. a to ces s pravim pranjem uspijeti.

nakon opreme za pranje tako da ostane u sta boljem stanju do pravog voskanja, kreces s ironx, tarx, glina, lubrikant, bolji sampon, APC, prewax cleaner ili izopropilni alkohol i naravno vosak po izboru. uz to idu naravno krpice, cetkice za felgice, aplikatorici.... ima toga. samo od neceg treba krenuti. ideja da krenes kako valja od samog starta dok je auto nov je vec puno.  :dobro

Nakn mukotrpnog proučavanja foruma i nekoliko stranica (Autopia i sl.) i ja sam nekako došao do tog zaključka. Polako kompletirati opremu (nešto sam od osnovnih stvari već nabavio), ručnik i rukavica su naručeni, ironx, glina+lube, APC, vosak tek trebam nabaviti. Samo mi još potvrdite par stvari o kojima nisam sto posto siguran a tiću se samog postupka jer sto ljudi radi na sto različitih načina. Dakle:
1. operem auto
2. ironx
3. glina
4. pranje
5. da li APC (može li onaj iz Konzuma ili Lidla ili je najbolje uzeti npr. Megs), da li prewax cleaner ili IPA - ovaj korak kužim da je potreban da se očisti sve nakon pranja samo me interesira što od ovog upotrijebiti ili se mora raditi kombinacija ove tri stvari
6. sealant? vosak? Na Autopii kažu da je prava zaštita sealant+vosak a vidim da to svi ne rade pa sad neznam. Mislim da neću pogriješiti ako idem sa oba, sigurno će biti bolje nego samo vosak

Recite da li je to to pa da finiširam spisak za kupovinu i  završim tu priču da vas mogu dalje gnjaviti sa ostalim stvarima jer sam već kod čišćenja primjetio neke detalje koji mi se ne sviđaju a ne mogu naći konkretan odgovor na forumu (bar za sada nisam uspio)

Btw, nitko mi nije odgovorio kako vadite vodu iz utora za šarafe na kotačima. Na slici vidite kako izgledaju a već se počela hvatati prljavština za koju još nisam našao rješenje. Uvijek otsane malo i na nju se lijepi prašina. :cuga

 :dobro

Imate pivo kad se nađemo


Offline veki

  • D/A majstor
  • ****
  • Postova: 479
  • Spol: Muški
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #44 : Kolovoz 11, 2013, 08:19:53 poslijepodne »
da, dobro si napisao postupak. za apc ti ne mogu tocno reci jer ne znam.

ipa je po meni laksi za raditi nego prewax cleaner. pospricas, obrises. ili si pogledaj carpro eraser, jako ga hvale i masovno koriste umjesto ipa.

da, sealant pa vosak je bolje, tj. dugotrajnije.

vodu treba ispuhati kompresorom.