Autor Tema: Novi auto, zaštita voskom i felge  (Posjeta: 75489 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Tragač

  • vikend detailer
  • **
  • Postova: 60
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #15 : Kolovoz 06, 2013, 08:57:33 poslijepodne »

3. preporuku za sta? ako je masa stvari koje ne zna problem, onda je tu forum. baci oko u detailing vodic i tamo procackaj po topicima, siguran sam da ces naletit na nesto sta ce ti pomoc. cak i da procitas stvari koje sve vec znas, nece skoditi.
sonax extreme polish and wax ti sama rijec kaze. poliranje i voskanje. to je neka poluabrazivna pasta koja je prepuna smeca koje samo zapunjava lako uocljive stete na laku i njeni silikoni i ulja daju nekakvu minimalnu zastitu i beading pa to izgleda kao voskano.
za ovaj korak ces nam morat rec puno toga: sta imas od pasti, sta imas od rasvjete, koju polirku koristis i koliko dugo, poliras li inace samo na ruke, jesi li ikada polirao, imas li garazu..... puno toga utjece na ovaj odgovor ali opet, najbolje procitat pokoji how to s foruma i bit ce ti jasnije.
Citat:

Od pasti još nemam ništa pa zato i pitam detalje jer ću tek krenuti u nabavu. Poanta i je da ima puno različitih savjeta pa meni kao početniku nije baš lako reći "ok, idem kupiti taj i taj". Zato sam i pitao za preporuku jer mi je teško odabrati dobro a da ne bude preskupo.
Imam garažu s klasičnom rasvjetom (žarulja), nemam polirku i mislim raditi ručno. Polirao jesam al to je bilo stvarno amaterski i ovo što sam u zadnje vrijeme naučio s foruma i preporučenih stranica je sasvim nešto novo u životu pa se mislim i sasvim ozblijno primiti posla.

4,5: to ovisi o tvom izboru. probao sam i 21 i gold, i suepr su u kombinaciji. tj sealer pa preko njega drugi dan gold. trajnost je upitna ukoliko je priprema losa tj ukoliko nanosis sealer na ostatke polir pasti, ali ako sve lijepo prebrises prewax cleanerom ili izopropilnim alkoholom, imam primjera di mi takvi voskovi traju godinu dana na garaziranim autima koji se svakodnevno voze. (i lijepo odrzavaju)
Citat:

Eto opet nešto novo. To ja zovem savjetom. Sad se stvari polako kristaliziraju.

U svakom slučaju hvala na ovako iscrpnom odgovoru. Uz sve ostalo puno će mi pomoći da udarim temelje osnovama detailinga pa kad još to sproveden u djelo, super, nitko zadovoljniji od mene, Hvala

Offline Tragač

  • vikend detailer
  • **
  • Postova: 60
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #16 : Kolovoz 06, 2013, 09:32:02 poslijepodne »

4,5: to ovisi o tvom izboru. probao sam i 21 i gold, i suepr su u kombinaciji. tj sealer pa preko njega drugi dan gold. trajnost je upitna ukoliko je priprema losa tj ukoliko nanosis sealer na ostatke polir pasti, ali ako sve lijepo prebrises prewax cleanerom ili izopropilnim alkoholom, imam primjera di mi takvi voskovi traju godinu dana na garaziranim autima koji se svakodnevno voze. (i lijepo odrzavaju)

Jel to znaći da ne radim poliranje nego umjesto tog koraka prebrišem prewax cleanerom a onda sealant pa wax?

Offline lux.4

  • Administrator
  • *****
  • Postova: 798
    • Email
Re: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #17 : Kolovoz 06, 2013, 09:42:24 poslijepodne »
Ne...to znaci da ako ces polirat, nakon poliranja prebrises auto sa pre wax cleanerom ili sa IPA jer ces na taj nacin skinut ostatke polir paste sa laka...a ako ne skines ostatke paste sa laka vosak ilj sealent koji stavis na to se nece primit dobro za lak i vrlo brzo ce se "isprat", odnosno trajnost ce bit puno manja...

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2


Offline purdashian

  • D/A majstor
  • ****
  • Postova: 254
  • Spol: Muški
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #18 : Kolovoz 06, 2013, 09:53:47 poslijepodne »

cut cut cut

Recite mi jel to OK?

Sto mislis postici/sto ti je bitno da postignes na autu i da li mislis raditi strojno?

Prije svega zaštita a onda čist i lijep vizualni efekt. Za sada neću raditi strojno jer želim prvo ispeglati znanje ručno a onda možda nabaviti dobru polirku i raditi strojno (cijene polirki su bljak a s jeftilenima se nebi upuštao)

OK,
na tvom mjestu, posto se radi o novom autu ja bi napravio ovako.
1. Oprati i osusiti
2. Kupio bi megs clay bijeli s njime  (ima onaj clay kit) (jer navodno ovaj sonax matira - to sam procitao - nisam probao) odradio s time ali to ovisi o tebi mozes i sonax
3. Megs black wax (u biti 3 u jedan proizvod cleaner, polish, wax)
(4. Opcija Ultimate Liquid wax (radi trajnosti zastite) )
Sve ovo ide lijepo ''rucno'' i dobivas ono sto si trazio. Nemoj se previse zamarati komentarima, rucno se ne uradi nista, bitno je da se ti zabavljas, a da ujedno imas uredan i odrzavan autu.

« Zadnja izmjena: Kolovoz 06, 2013, 09:56:16 poslijepodne purdashian »

Offline loodi

  • OCD
  • ******
  • Postova: 2254
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #19 : Kolovoz 06, 2013, 10:42:14 poslijepodne »
Citat:
u biti 3 u jedan proizvod cleaner, polish, wax

tako nesto a da valja ne postoji.


i btw sonaxovih glina sam potrosio pokoju kilu i nikad mi nije matirala nis bilo s originalnim lubrikantom, bilo apc-om, ili last touch ili uqd, glass cleaner... stagod koristio.

ultimate liquid wax radi trajnosti?

...ne.

ja te molim da krenemo od pocetka i utvrdimo neke temelje jer ovako sarenim savjetima necemo nis postici. samo cemo te zbuniti jos vise a kamo li pomoc.
koji je auto, koje godiste, koje boje, daj par jako osvjetljenih slika njega cistog da vidimo stanje.
onda cu ti preporuciti koje proizvode bi ja koristio imajuci na umu da od poliranja nista posto nemas cime (ni ja rucno ne bi ni pokusavao osim ako je koja deblja crta prisutna da bas bode u oci).


lijecenje OCD-a? ne. zadovoljavanje OCD-a? DA!

Offline purdashian

  • D/A majstor
  • ****
  • Postova: 254
  • Spol: Muški
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #20 : Kolovoz 06, 2013, 11:28:19 poslijepodne »
Citat:
u biti 3 u jedan proizvod cleaner, polish, wax

tako nesto a da valja ne postoji.


i btw sonaxovih glina sam potrosio pokoju kilu i nikad mi nije matirala nis bilo s originalnim lubrikantom, bilo apc-om, ili last touch ili uqd, glass cleaner... stagod koristio.

ultimate liquid wax radi trajnosti?

...ne.

ja te molim da krenemo od pocetka i utvrdimo neke temelje jer ovako sarenim savjetima necemo nis postici. samo cemo te zbuniti jos vise a kamo li pomoc.
koji je auto, koje godiste, koje boje, daj par jako osvjetljenih slika njega cistog da vidimo stanje.
onda cu ti preporuciti koje proizvode bi ja koristio imajuci na umu da od poliranja nista posto nemas cime (ni ja rucno ne bi ni pokusavao osim ako je koja deblja crta prisutna da bas bode u oci).

Interesantno - nesto sto ne postoji:

http://www.meguiarsonline.com/forums/showthread.php?56634-Black-Wax
http://www.autogeekonline.net/forum/auto-detailing-101/68597-all-one-polish.html

Sonax glinu nisam koristio pa ne mogu reci kao sto sam napisao u svom postu.

Izgleda da te buni nesto s #21 (iz predhodnih postova i NXT 2.0 ) i ULW ima nesto vise tu:
http://www.meguiarsonline.com/forums/showthread.php?58415-21/page3&highlight=wax+types

tako da ja ostajem pri ovome sto sam napisao...
Sto se tice rada rucno ako covjeka veseli WTF zasto ne... :
http://www.autogeekonline.net/forum/hot-topics-frequently-asked-questions/20257-man-versus-machine.html
 :palacgore:




Offline Keza

  • Administrator
  • *****
  • Postova: 2593
  • Spol: Muški
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #21 : Kolovoz 07, 2013, 12:10:07 prijepodne »
2 purdashian: pa napisao je loodi ok
"tako nesto a da valja ne postoji"

da je tako onda bi sve mogli baciti u smeće jer bi bio dovoljan samo jedan proizvod
koji proizvod postoji na tržištu a da radi sve savršeno?

2 tragač: odradi kako su ti već napisali ali u tvom slučaju nebi koristio sonax za "poliranje"
on ti samo zapuni nepravilnosti na laku (i to onak srednje) i ispere se nakon par pranja

svi zaboravljate da je sljaka onoliko dugo koliko traje najaslabija karika
ako pucaš na zaštitu onda bi možda #16 bio bolji izbor (nemam neka iskustva sa Meguiars #21 synthetic sealant i Meguiars gold class) jer je meni bez problema držao 5+ mje

Offline Keza

  • Administrator
  • *****
  • Postova: 2593
  • Spol: Muški
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #22 : Kolovoz 07, 2013, 12:13:56 prijepodne »
Ali ručno ne uradis ništa!

Nije točno, sve ovisi u kojem je stanju lak. Pogotovo njemu koji ima novi auto koji vjerojatno nema toliko oštećenja kao recimo moj star 16 god. A i ako je čovjeku preskupo kupiti sad polirku zar to znači da se ne bi trebao truditi?


koje paste i koje novo auto? :)

Offline loodi

  • OCD
  • ******
  • Postova: 2254
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #23 : Kolovoz 07, 2013, 12:56:16 prijepodne »
Nemoj se natezat tako ako ces mi izokretat rijeci.
Ovako:
1. Proizvod koji ko fol cisti, polira i voska u jednom je smece. I tocka.
2. Megs koji traje a da nije sealer ne postoji. To sta ovi iz partesa kazu da su najbolji je isto ko sta fiat kaze da su im auti neunistivi.
3. Biraj najbolju opremu za na ruke a meni daj najgore moguce uvjete za strojno i opet cu napravit bolji posao od tebe. Dapace, bilo koga. Jer "poliranje" na ruke je ravno nuli obzirom na rezultate kad se usporedi sa strojnim.
A to nije detailing, to je rucno brljanje nabrzaka i ako covjek zeli na detailing forumu naucit nesto o tome, ja ga sigurno necu vodit u tom smjeru. Ako si zeljan pomoc ok al nemoj covjeku nudit neke solucije koje jednostavno ne valjaju.
lijecenje OCD-a? ne. zadovoljavanje OCD-a? DA!

Offline purdashian

  • D/A majstor
  • ****
  • Postova: 254
  • Spol: Muški
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #24 : Kolovoz 07, 2013, 07:37:03 prijepodne »
Nemoj se natezat tako ako ces mi izokretat rijeci.
Ovako:
1. Proizvod koji ko fol cisti, polira i voska u jednom je smece. I tocka.
2. Megs koji traje a da nije sealer ne postoji. To sta ovi iz partesa kazu da su najbolji je isto ko sta fiat kaze da su im auti neunistivi.
3. Biraj najbolju opremu za na ruke a meni daj najgore moguce uvjete za strojno i opet cu napravit bolji posao od tebe. Dapace, bilo koga. Jer "poliranje" na ruke je ravno nuli obzirom na rezultate kad se usporedi sa strojnim.
A to nije detailing, to je rucno brljanje nabrzaka i ako covjek zeli na detailing forumu naucit nesto o tome, ja ga sigurno necu vodit u tom smjeru. Ako si zeljan pomoc ok al nemoj covjeku nudit neke solucije koje jednostavno ne valjaju.
1. To sto taj proizvod radi i cemu sluzi ti pise na onim linkovima (i nista vise daleko od savrsenstva koje se spominje) - za tebe je to smece i to je ok  :dobro.
2. Ovo ne komentiram jer nemam pojma na sto se odnosi ja sam ti dao link sto proizvodac govori o ULW.
3. Zvuci kao nemoguca misija i win-win situacija (makar bi ti rukom sigurno napravio bolje nego ja najboljom aparturom  :kumori).
On topic...
Covjek kaze novi auto, bijele boje, zastita mu je bitna i radi rukom prvi puta?. (doista ovo mi zvuci kao tvoja izjava ''brljanje na brzaka''). Ovo sto sam mu ja preporucio znaci i da nece nista zajebat, a dobit ce sigurno tako da nemoj tako hrabro da nis ne valja.

Offline decio

  • D/A majstor
  • ****
  • Postova: 414
  • Spol: Muški
  • drive it like you stole it!
    • Email
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #25 : Kolovoz 07, 2013, 09:35:30 prijepodne »
@tragač: s obzirom da si na samom početku i s obzirom da imaš nova kolica, moj iskreni savjet ti je slijedći:
1. Ostavi se poliranja tih par swirlića koje imaš na laku. Da ih je par je samo moja pretpostavka, jer nemamo nijednu tvoju fotku, a auto je novo. Poliranje ostavi za neka bolja vremena kada ćeš skupit novce za pouzdan stroj i s njime vježbati po tuđem laku, a onda preći na svog ljubimca i ućiniti savršenstvo od njega.
To ti savjetujem, jer suvremeni zaštitni lakovi koji se stavljaju danas na auta su toliko tvrdi da sa rukom nemožeš apsolutno ništa napraviti. Ručno poliranje je još samo jeka iz prošlosti kad smo mogli polirati one prastare boje na prastarim autima.
2. Novce koje imaš rađe investiraj u osnovne i za pravi detailing neophodne prioizvode.
A. Visokotlačni perač + foam lance i deterdžent za pjenu(predpranje)
B. Dvije kante od 10 litara i više, te za njih grit guard
C. Šampone (razne) + wash mitt za pranje, jer je spužva jedan viliki NE!!!
D. APC cleaner + kistove za brljanje po oznakama i spojevima limova
E. Nabavi s Ironx za dekontaminaciju laka od čestica željeza i fero-legura
F. Clay bar, uzmi 3m, malo skuplji al mu nijedan drugi ne može dodat čašu vode
G. Wafle ručnike za sušenje, jer je jelenja kožica opet veliki NE!!!
H. Vosak ili sealent ili oboje za zaštitu.
I. Micro fibra krpice

Ovo je recimo neka osnova, koja ti je nužna.
Koristi forum, viruj puno će ti pomoć za ove prve korake u detailingu!
Vrlo, vrlo ti je važna pravilna dekontaminacija laka i čišćenje koje će biti nježno, al opet mora bit efikasno da očisti površinu vrhunski, a opet da ne inducira nove swirlove.
Opet ponavljam za kraj, nauči se za početak pravilnom čišćenju i dekontaminaciji laka, te njegovoj kvalitetnoj zaštiti, a swirlove i eventualne ogrebotine...s njima se obračunaj kad stvarno budeš spreman!

Offline Tragač

  • vikend detailer
  • **
  • Postova: 60
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #26 : Kolovoz 07, 2013, 10:19:50 prijepodne »
@tragač: s obzirom da si na samom početku i s obzirom da imaš nova kolica, moj iskreni savjet ti je slijedći:
1. Ostavi se poliranja tih par swirlića koje imaš na laku. Da ih je par je samo moja pretpostavka, jer nemamo nijednu tvoju fotku, a auto je novo. Poliranje ostavi za neka bolja vremena kada ćeš skupit novce za pouzdan stroj i s njime vježbati po tuđem laku, a onda preći na svog ljubimca i ućiniti savršenstvo od njega.
To ti savjetujem, jer suvremeni zaštitni lakovi koji se stavljaju danas na auta su toliko tvrdi da sa rukom nemožeš apsolutno ništa napraviti. Ručno poliranje je još samo jeka iz prošlosti kad smo mogli polirati one prastare boje na prastarim autima.
2. Novce koje imaš rađe investiraj u osnovne i za pravi detailing neophodne prioizvode.
A. Visokotlačni perač + foam lance i deterdžent za pjenu(predpranje)
B. Dvije kante od 10 litara i više, te za njih grit guard
C. Šampone (razne) + wash mitt za pranje, jer je spužva jedan viliki NE!!!
D. APC cleaner + kistove za brljanje po oznakama i spojevima limova
E. Nabavi s Ironx za dekontaminaciju laka od čestica željeza i fero-legura
F. Clay bar, uzmi 3m, malo skuplji al mu nijedan drugi ne može dodat čašu vode
G. Wafle ručnike za sušenje, jer je jelenja kožica opet veliki NE!!!
H. Vosak ili sealent ili oboje za zaštitu.
I. Micro fibra krpice

Ovo je recimo neka osnova, koja ti je nužna.
Koristi forum, viruj puno će ti pomoć za ove prve korake u detailingu!
Vrlo, vrlo ti je važna pravilna dekontaminacija laka i čišćenje koje će biti nježno, al opet mora bit efikasno da očisti površinu vrhunski, a opet da ne inducira nove swirlove.
Opet ponavljam za kraj, nauči se za početak pravilnom čišćenju i dekontaminaciji laka, te njegovoj kvalitetnoj zaštiti, a swirlove i eventualne ogrebotine...s njima se obračunaj kad stvarno budeš spreman!

Zaista hvala na ovakvom savjetu. Ovo je već konkretno a drugačije i ima mi smisla. Evo tek sad od vas sam skužio što je poliranje i ima li smisla ili ne ovako kako sam ja mislio. Onako kako sam si ja posložio je rezultat proučavanja hrpe stranica i savjeta ali meni kao laiku je to samo hrpa novih pojmova i savjeta. Zato sam i pitao vas što sad na kraju učiniti. Poslikat ću auto kad ga operem mada možete i sami prepostaviti da je lak u "dobrom stanju" jer je auto star mjesec dana. Problem je naravno i novac. Htio bi sve to raditi kako treba i ne brljati onak polovično, ovo mi se da a ovo neda. Zato bi i krenuo u nabavu kvalitetne opreme, malo po malo tako da su ovdje vaši savjeti zaista presudni. Vidi se da ste majstori za ove stvari pa ću i poslušati vas što kupiti i kako raditi pa onda i jednog dana krenuti strojem kad ga nabavim (glavni problem je naravno cijena). Ovo mi je posebno dobar savjet jer mi govori kako krenuti od same nule. Ja jesam imao do sada određene stvari ali vidim da nisam dobro radio. Zato samo pucajte, sva mišljenja su dobrodošla. Samo se nemojte svađati :dobro

Offline decio

  • D/A majstor
  • ****
  • Postova: 414
  • Spol: Muški
  • drive it like you stole it!
    • Email
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #27 : Kolovoz 07, 2013, 10:56:14 prijepodne »
Još jedna stvar koju smo svi zaboravili reći, a to je inspekcija laka! I jedna digresija, 2008 g u rujnu iz spartanburga, usa, stigo mi bmw z4 i isto sam bio uvjeren da je lak nov i u idealnom stanju. Nažalost nije bilo tako. Lak je bio kontaminiran itekako, te su se mogli vidjeti plitki friževi od tko zna čega! S obzirom da je stigao preko velike bare, boravio je na lučkim terminalima. Po takvim terminalima sam proveo čitav život ukljućujući i djetinstvo, tata bio kapetan, a i ja danas i mogu ti reći to je sve samo ne ugodna i zadisat dobra atmosfera. Poslje mora slijedi željeznički transport i po meni je puno štetniji, jer željezničke kočnice proizvode prekrasan oblak vruče "bave" koja jedva čeka da naiđe na auto lak. Opet ti govorim iz iskustva, merceds koji mi je došao 2009 (bijele boje) mi je krvario u svih 16, a da meni nije bilo jasno zašto.
Zbog svega rečenog, IronX, IronX, IronX pa onda Glina, Glina, Glina!!!
Najjeftinija a najučinkovitija vizualna inspekcija je sa suncem u zenitu u kolovozu je ti oko 11 sati.
Druga vrst inspekcije je dodirom, čistom rukom(neki savjetuju tankom plastičn rukavicom...bah) prijeđi preko recimo haube i osjetir ćeš blago zapinjanje po koži dlana, e to je kontaminat i njega treba izvući! On je krivac za sve swirlove koji će ti se inducirat! Spužva, wash mitt, micro fibra, spužva za poliranje u jednom trenutku pokupi taj kontaminat i onda lijepo brusi lak!
Zato: NAPRAVI INSPEKCIJU!

Offline decio

  • D/A majstor
  • ****
  • Postova: 414
  • Spol: Muški
  • drive it like you stole it!
    • Email
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #28 : Kolovoz 07, 2013, 11:11:49 prijepodne »
Ispravak netočnog navoda: zenit je u 13h!

Offline purdashian

  • D/A majstor
  • ****
  • Postova: 254
  • Spol: Muški
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #29 : Kolovoz 07, 2013, 12:40:33 poslijepodne »
@Decio
Svida mi se tvoj odgovor, ima tu i za mene nesto  :thnx