Autor Tema: Novi auto, zaštita voskom i felge  (Posjeta: 64573 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Tragač

  • vikend detailer
  • **
  • Postova: 60
  • Spol: Muški
    • Email
Novi auto, zaštita voskom i felge
« : Kolovoz 04, 2013, 10:23:56 poslijepodne »
Novi sam u svemu ovome i proučio sam većinu postova na forumu pa bi imao dva pitanja za znalce. S obzirom da ima različitih savjeta što se tiće novog auta neznam sada što bi bilo najbolje napraviti pa evo dva pitanja.
Pred zimu bi htio voskirati auto pa mi recite što je bolje:
- ispolirati auto i zatim preći voskom, ili
- glina pa zatim vosak

Molim i preporuku kako povremeno počistiti sitne flekice koje ostanu i nakon pranja (nema ih puno i vjerovatno su od ptićje kakice), ima li kakva kemija samo za to? Za sada sam par stvarčica nabavio od Sonaxa pa ako ima nešto i za to, recite.

Još na kraju pitanje, kako čistite utore gdje su šarafi na felgama (aluminijske)? Tamo uđe voda i nikako je pokupiti do kraja, uvijek ostane malo i na nju se skuplja prašina.

Inaće auto je Škoda Rapid, bijele boje.

Ne ljutite se što sam možda postavio pitanja na koje već ima odgovor ali za novajlije je to dosta zbunjujuće


Offline decio

  • D/A majstor
  • ****
  • Postova: 414
  • Spol: Muški
  • drive it like you stole it!
    • Email
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #1 : Kolovoz 04, 2013, 11:32:12 poslijepodne »
Cijeli forum ti može biti odgovor na tvoje pitanje. Stavljanje voska na prethodno vrhunski pripremljeno auto ili kako bi ameri rekli LSP, unastavku definicija:
http://www.autogeekonline.net/forum/hot-topics-frequently-asked-questions/24073-lsp-definition-story-behind-term.html
je praktično zadnji korak u detailingu i nakon toga slijedi "uh, koji dobar posao sam napravio".
Dakle, da bi pronašao odgovore na tvoje pitanje savjetujem ti da počmeš proučavatu forum, a sve da započmeš s pregledom ove teme:
http://www.cro-detailing.com/index.php?topic=1092.0
Kad lijepo odradiš što si zamislio, stvorit će ti se potreba da isto i održavaš. Pa ćeš se počet pitati što je pred pranje, da li ono skida vosak, što je sf lance, koji vosak duže drži i bla, bla, bla...
Al samo znaj da si na pravom mjestu za doživit detailing prosvijetljenje i upoznati obsesivno kompulzivnog dječaka u sebi!
Guštaj!
« Zadnja izmjena: Kolovoz 04, 2013, 11:38:35 poslijepodne decio »

Offline Tragač

  • vikend detailer
  • **
  • Postova: 60
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #2 : Kolovoz 06, 2013, 12:16:01 poslijepodne »
Dakle, za sada moje viđenje cijele priče nakon nekoliko ponovljenih skeniranja foruma i Autopia Carcare je:

1. Pranje (imam Sonax šampon, metoda dvije kante i taj postupak sam već usavršio)
2. Spray and Clay (Sonax) - Sonax je kompromis cijene i kvalitete  a s obzirom da to radim prvi put čini mi se najsigurnije (za sad ne bi improvizirao s lubrikantima za glinu - APC, šamponi i sl.). Ostalo mi se čini skupo
3. Poliranje - trebam preporuku, ima masa stvari i neznam koji bi polish. Jel Sonax Extreme Polish and Wax 2 dobar za ovaj korak?
4. Sealant - Meguiars #21 synthetic sealant
5. Vosak - Meguiars gold class

Recite mi jel to OK?

Vidim na forumu da neki koriste drugačije metode, cleanere, samo voskaju bez sealanta i sl. Ja sam ovo temeljio na How to s Autopie. Recite svoje mišljenje pa da mogu u nabavu materijala pa do 10. mjeseca da to pribavim jer moram malo po malo (uključujući još MF krpe, gel za gume i sl.).

Offline kreza_st

  • vikend detailer
  • **
  • Postova: 77
  • Spol: Muški
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #3 : Kolovoz 06, 2013, 12:26:10 poslijepodne »
Moj savjet amatere
Umisto clay ja bi uzeo Iron X stavia ga malo vise na auto i to je to.
Ustedit ces mnogo vrimena a mislim da ti clay bas i ne triba ako je novo auto

Vidit cemo sta kazu profi momci.

Offline tonyy

  • Kronični OCD
  • *****
  • Postova: 4032
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #4 : Kolovoz 06, 2013, 01:01:31 poslijepodne »
Clay ima svoju namjenu,a ironx svoju..iron x skida metalnu kontaminaciju..oboje su potrebni ako hoćemo pravilno napravit dekontaminaciju

Offline decio

  • D/A majstor
  • ****
  • Postova: 414
  • Spol: Muški
  • drive it like you stole it!
    • Email
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #5 : Kolovoz 06, 2013, 01:04:41 poslijepodne »
Niti clay može zamjenit iron x, niti iron x može zamjeniti clay. To dvoje su proizvodi koji se koriste usporedno! A claying je stvar koja je po meni neophodna i nezaobilazna  prije nanošenja novog sloja voska, isto kao što su to Iron x i pre-wax cleaner. Ne samo prije voskanja nego i prije pravilnog poliranja (ovde izuzimamo pre-wax cleaner).
Tako da, bolje naše novake ne buniti ovakvim izjavama.

Offline decio

  • D/A majstor
  • ****
  • Postova: 414
  • Spol: Muški
  • drive it like you stole it!
    • Email
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #6 : Kolovoz 06, 2013, 01:13:49 poslijepodne »
@Tragač: s obzirom da ti vodič kroz detaling oko kojeg se potrudio kolega loodi nije razjasnio korake u pripremi karoserije za voskanje i/ili poliranje, a kojeg sam ti priložio u mom 1. odgovoru, evo ti jedan link, jako jako podroban, napisan od strane jedog svjetski renomiranog detailera:
http://www.autogeekonline.net/forum/ask-expert-featuring-mike-phillips/23722-articles-mike-phillips.html
Baj d vej, svi smo mi u samom početku htjeli izvest štrc-brc pripremu i odmah na poliranje, al vjeruj mi to ne ide tako, dobronamjerno jel?!

Offline tonyy

  • Kronični OCD
  • *****
  • Postova: 4032
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #7 : Kolovoz 06, 2013, 01:14:35 poslijepodne »
I da,na novim autima itekako je potreban clay i nešto tipa ironx..znam po svom iskustvu kad sam kupio nov auto,bilo je krvarenja i prljav clay..

Offline purdashian

  • D/A majstor
  • ****
  • Postova: 254
  • Spol: Muški
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #8 : Kolovoz 06, 2013, 03:07:11 poslijepodne »
Niti clay može zamjenit iron x, niti iron x može zamjeniti clay. To dvoje su proizvodi koji se koriste usporedno! A claying je stvar koja je po meni neophodna i nezaobilazna  prije nanošenja novog sloja voska, isto kao što su to Iron x i pre-wax cleaner. Ne samo prije voskanja nego i prije pravilnog poliranja (ovde izuzimamo pre-wax cleaner).
Tako da, bolje naše novake ne buniti ovakvim izjavama.

Mene je druga recenica u tvom postu totalno zbunila. Sto mislis pod time ''usporedno''?

Vjerojatno si mislio da se prvo koristi jedan preparat pa onda drugi - koliko se sjecam na uputama iron x pise da je to dobra priprema za clay. Doista to ima smisla jer ironx bi trebao ukloniti metalne cestice s laka koje bi inace vjerojatno i uklonio glinom (govorim o - above surface contaminants) ali na taj nacin izbjegavas da tim istim cesticama na glini grebes lak prilikom rada s glinom.
Ja bas i ne gliniram cijeli auto prije svakog nanosenja voska ukoliko za to nema potrebe probam s vrecicom kakvo je stanje :-) - to spada kao sto si naveo u osobne stavove.
« Zadnja izmjena: Kolovoz 06, 2013, 03:14:11 poslijepodne purdashian »

Offline purdashian

  • D/A majstor
  • ****
  • Postova: 254
  • Spol: Muški
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #9 : Kolovoz 06, 2013, 03:13:10 poslijepodne »

cut cut cut

Recite mi jel to OK?

Sto mislis postici/sto ti je bitno da postignes na autu i da li mislis raditi strojno?

Offline decio

  • D/A majstor
  • ****
  • Postova: 414
  • Spol: Muški
  • drive it like you stole it!
    • Email
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #10 : Kolovoz 06, 2013, 03:53:21 poslijepodne »
@purdashian: u svakom slučaju nisam mislio da ga se upotrebljava kao clay lub! Sve ostale interpretacije, uključujući i tvoju u nastavku, prihvačam! Rezime: iron x pa clay!

Offline loodi

  • OCD
  • ******
  • Postova: 2254
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #11 : Kolovoz 06, 2013, 04:08:37 poslijepodne »
bunite ga bezveze s korakom za kojeg vas uopce nije pitao.
ok, dali ste mu savjet, al onda nek to bude nesto tipa: "ja bi ti savjetovao da prije gline koristis npr ironX jer ce glini uvelike olaksati posao posto otapa metalne cestice, a iste najbrze uniste glinu. a sonaxova glina koju imas namjeru koristiti ionako nije dovoljno gruba da bez muke skine te metale s laka. ironX nije skup proizvod za ono sta moze napraviti, a uvelike ce ti olaksati gliniranje." ili tako nekako.

nazad na prvo pitanje:
redosljed te buni ocito jer inace ne bi pitao ako poliranje pa vosak ili glina pa vosak.
lijepo ti decio kaze, priprema je skoro sve.
pranje, glina, poliranje, vosak.
a sad izmedju tih koraka ako ces ti ubacivati predpranja agresivna, ironXeve prije clayanja, prewax cleaner prije voskanja ili IPA poslije poliranja to je na tebi.

Citat:
1. Pranje (imam Sonax šampon, metoda dvije kante i taj postupak sam već usavršio)
2. Spray and Clay (Sonax) - Sonax je kompromis cijene i kvalitete  a s obzirom da to radim prvi put čini mi se najsigurnije (za sad ne bi improvizirao s lubrikantima za glinu - APC, šamponi i sl.). Ostalo mi se čini skupo
3. Poliranje - trebam preporuku, ima masa stvari i neznam koji bi polish. Jel Sonax Extreme Polish and Wax 2 dobar za ovaj korak?
4. Sealant - Meguiars #21 synthetic sealant
5. Vosak - Meguiars gold class

1. pranje, ok. sonax koji? njihovi samponi su obicno prepuni voskova, ok su za odrzavanje ali kao priprema za poliranje su malo banana...
2. ok. ako jos prije toga zelis ironX, tim bolje. ustedit ces vijek trajanja gline, svoje vrijeme i zabavit ces se gledajuci kako krvari, pri tome dobit lijep vizualan dojam stanja odnosno kontaminacije laka
3. preporuku za sta? ako je masa stvari koje ne zna problem, onda je tu forum. baci oko u detailing vodic i tamo procackaj po topicima, siguran sam da ces naletit na nesto sta ce ti pomoc. cak i da procitas stvari koje sve vec znas, nece skoditi.
sonax extreme polish and wax ti sama rijec kaze. poliranje i voskanje. to je neka poluabrazivna pasta koja je prepuna smeca koje samo zapunjava lako uocljive stete na laku i njeni silikoni i ulja daju nekakvu minimalnu zastitu i beading pa to izgleda kao voskano.
za ovaj korak ces nam morat rec puno toga: sta imas od pasti, sta imas od rasvjete, koju polirku koristis i koliko dugo, poliras li inace samo na ruke, jesi li ikada polirao, imas li garazu..... puno toga utjece na ovaj odgovor ali opet, najbolje procitat pokoji how to s foruma i bit ce ti jasnije.

4,5: to ovisi o tvom izboru. probao sam i 21 i gold, i suepr su u kombinaciji. tj sealer pa preko njega drugi dan gold. trajnost je upitna ukoliko je priprema losa tj ukoliko nanosis sealer na ostatke polir pasti, ali ako sve lijepo prebrises prewax cleanerom ili izopropilnim alkoholom, imam primjera di mi takvi voskovi traju godinu dana na garaziranim autima koji se svakodnevno voze. (i lijepo odrzavaju)
lijecenje OCD-a? ne. zadovoljavanje OCD-a? DA!

Offline Tragač

  • vikend detailer
  • **
  • Postova: 60
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #12 : Kolovoz 06, 2013, 08:40:23 poslijepodne »

cut cut cut

Recite mi jel to OK?

Sto mislis postici/sto ti je bitno da postignes na autu i da li mislis raditi strojno?

Prije svega zaštita a onda čist i lijep vizualni efekt. Za sada neću raditi strojno jer želim prvo ispeglati znanje ručno a onda možda nabaviti dobru polirku i raditi strojno (cijene polirki su bljak a s jeftilenima se nebi upuštao)

Offline Element

  • D/A majstor
  • ****
  • Postova: 396
  • Spol: Muški
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #13 : Kolovoz 06, 2013, 08:42:35 poslijepodne »
Ali ručno ne uradis ništa!
The only question is "How bad do you want it"
"When you want to succeed as bad as you want to breathe, then you'll be successful"

Offline reja

  • OCD
  • ******
  • Postova: 1251
  • Spol: Ženski
  • Forea OCD/Chemical Guys
    • Forea OCD
    • Email
Odg: Novi auto, zaštita voskom i felge
« Odgovori #14 : Kolovoz 06, 2013, 08:49:48 poslijepodne »
Ali ručno ne uradis ništa!

Nije točno, sve ovisi u kojem je stanju lak. Pogotovo njemu koji ima novi auto koji vjerojatno nema toliko oštećenja kao recimo moj star 16 god. A i ako je čovjeku preskupo kupiti sad polirku zar to znači da se ne bi trebao truditi?
FOREA-OCD.HR i WWW.CHEMICAL GUYS.HR

Možeš li zamisliti što bih sve mogla napraviti ukoliko bih napravila sve što mogu?