Autor Tema: Rad s glinom na vec odradjenom autu !?  (Posjeta: 51884 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline loodi

  • OCD
  • ******
  • Postova: 2254
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Rad s glinom na vec odradjenom autu !?
« Odgovori #15 : Travanj 10, 2013, 04:35:25 poslijepodne »
chipoteka. (ciscenje i dezinfekcija tipkovnica)
lijecenje OCD-a? ne. zadovoljavanje OCD-a? DA!

Offline zdravo

  • Rotary majstor
  • *****
  • Postova: 832
  • Spol: Muški
Re: Rad s glinom na vec odradjenom autu !?
« Odgovori #16 : Travanj 10, 2013, 11:02:06 poslijepodne »
A rakija? Nije dovoljno jaka pretpostavljam.

Offline decio

  • D/A majstor
  • ****
  • Postova: 414
  • Spol: Muški
  • drive it like you stole it!
    • Email
Odg: Re: Rad s glinom na vec odradjenom autu !?
« Odgovori #17 : Travanj 11, 2013, 09:49:56 prijepodne »
A rakija? Nije dovoljno jaka pretpostavljam.
Uf! Rakija!!! Dobra je za sve, kostbolju, temperaturu, rane, skidanje uroka...ma likarija!
Ide jedan prigodni haiku:
O rakijo, rako
Ja te volim jako
A ti mene rako
U jarak polako!

Offline zg-cigla1

  • vikend detailer
  • **
  • Postova: 71
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Rad s glinom na vec odradjenom autu !?
« Odgovori #18 : Travanj 21, 2013, 09:26:46 poslijepodne »
Evo ovako da ne otvaram novu temu. Danas sam konacno imao priliku isprobati glinu... Nisam imao bas puno vremena pa sam haubu samo stigao napraviti. Posto nije vise na autu bilo voska isao sam nabrzaka do samoposluzne. Isprao prvo, pa naspricao sonax extremom (i po karoseriji da isprobam kako radi), ponovno isprao, pa sampon, ispiranje, posusio i konacno dosao red na glinu. Prosao s glinom haubu međutim glina nije nista, ali apsolutno nista skinula ili nasla. Unutar 5 godina ovo je prvi put da glinom radim na autu. jel stvarno moguce da je toliko lak cist da nema smeca ili sam ja nesto krivo radio ???

Offline Hanszg

  • Rotary majstor
  • *****
  • Postova: 504
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Rad s glinom na vec odradjenom autu !?
« Odgovori #19 : Travanj 21, 2013, 09:38:12 poslijepodne »
Kada gliniraš auto, ne moraš ga prije sušiti, glina odmah na mokar auto, nepotrebno je sušenje, kada i ovak i onak nanosiš lubrikant kada gliniraš auto. A ovo u vezi prljavštvine, to je čist ok, ja svog nisam 3 godine glinirao, pa sam imao prljavštvine samo na zadnjem braniku, te na donjem dijelu vrata. Jer sam ga prao više manje jednom tjedno od kad sam ga kupio.

Offline zg-cigla1

  • vikend detailer
  • **
  • Postova: 71
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Rad s glinom na vec odradjenom autu !?
« Odgovori #20 : Travanj 21, 2013, 09:50:02 poslijepodne »
Tako i ja... jednom tijedno najmanje. Jedino je bilo razlike u kvaliteti proizvoda koje sam koristio i to je to... Onda dobro, znaci to moze i biti tako :)
« Zadnja izmjena: Travanj 21, 2013, 09:50:19 poslijepodne zg-cigla1 »

Offline Tommee

  • OCD
  • ******
  • Postova: 1072
  • Spol: Muški
Odg: Rad s glinom na vec odradjenom autu !?
« Odgovori #21 : Travanj 21, 2013, 10:45:59 poslijepodne »
Kada gliniraš auto, ne moraš ga prije sušiti, glina odmah na mokar auto, nepotrebno je sušenje, kada i ovak i onak nanosiš lubrikant kada gliniraš auto. A ovo u vezi prljavštvine, to je čist ok, ja svog nisam 3 godine glinirao, pa sam imao prljavštvine samo na zadnjem braniku, te na donjem dijelu vrata. Jer sam ga prao više manje jednom tjedno od kad sam ga kupio.

Ak si mao klasicno pranje ovo mi je ipak tesko za povjerovati. Mozda je nisi vidio zbog boje ali da nisi imao, hm  :gruebel

Si vidio sto sam ja imao samo nakon jedne zime?

Mrvu mi je to cudno iskreno, 3 godine...

Offline Tommee

  • OCD
  • ******
  • Postova: 1072
  • Spol: Muški
Odg: Rad s glinom na vec odradjenom autu !?
« Odgovori #22 : Travanj 21, 2013, 10:48:10 poslijepodne »
Tako i ja... jednom tijedno najmanje. Jedino je bilo razlike u kvaliteti proizvoda koje sam koristio i to je to... Onda dobro, znaci to moze i biti tako :)

Mineralne depozite od vode ces tesko vidjeti. Nemoj misliti da nema nista. Da budes siguran u kojem je stanju lak napravis test. Uzmi onu tanku vrecicu za zamrzavanje, stavi ruku unutra i vuci lagano po laku. Zapinjat ce po zmazanom laku. Po gliniranom i skroz cistom ce samo kliziti.

Offline dmikul

  • vikend detailer
  • **
  • Postova: 89
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Rad s glinom na vec odradjenom autu !?
« Odgovori #23 : Travanj 21, 2013, 10:52:29 poslijepodne »
Ja sam na Golfu, 4 godine starom, koji je redovito, pran i voskan od kako je kupljen s glinom skinuo jako puno svega,  ali to je zbog toga jer nikad nije gliniran ni poliran nikakvim pastama.. dok mi je na passatu iz '98 glina bila gotovo čista osim donji djelovi vrata, ali na njemu sam prije isprobavao svakakve polir paste i sl.  :tuctuc.. Tako da je i tvoj lak dosta čist, pogotovo prednja hauba jer je polir pasta skinula nečistoće, ali je problem u tome što si tako mogao s tom nečistoćom ponovno usvirlati auto prilikom poliranja.

Offline Görtosing

  • Rotary majstor
  • *****
  • Postova: 554
  • Spol: Muški
    • Canosa fotooprema
Odg: Rad s glinom na vec odradjenom autu !?
« Odgovori #24 : Travanj 21, 2013, 10:55:59 poslijepodne »
Glinu nikako nemoj na suho auto. Najbolje je na mokro kad naneseš snow foam ili šampon pa pjenu koristiš usput kao lubrikant
Rukom bez ikakvih rukavica ili ičega laganim dodirom pređeš po laku i ako je 100% gladak onda je čisto, ako zapinje ili osjećaš kao nekakve sitne kamenčiće/točkice onda taj dio treba proć glinom

------------
Vezano za ovo prethodno napisano, IPA... Ja nakon poliranja jednostavno operem auto agresivnijom smjesom šampona za pranje (hyperwash + još par stvari što mi se čini prigodnim u trenutku)
Može se odraditi i sa smrdećim ivasolom koji odmašćiva dobro

Offline Görtosing

  • Rotary majstor
  • *****
  • Postova: 554
  • Spol: Muški
    • Canosa fotooprema
Odg: Rad s glinom na vec odradjenom autu !?
« Odgovori #25 : Travanj 21, 2013, 10:57:03 poslijepodne »
Ja sam na Golfu, 4 godine starom, koji je redovito, pran i voskan od kako je kupljen s glinom skinuo jako puno svega,  ali to je zbog toga jer nikad nije gliniran ni poliran nikakvim pastama.. dok mi je na passatu iz '98 glina bila gotovo čista osim donji djelovi vrata, ali na njemu sam prije isprobavao svakakve polir paste i sl.  :tuctuc.. Tako da je i tvoj lak dosta čist, pogotovo prednja hauba jer je polir pasta skinula nečistoće, ali je problem u tome što si tako mogao s tom nečistoćom ponovno usvirlati auto prilikom poliranja.

Nije dobro polirati te čestice u laku jer poliranjem ih zapravo dodatno utrljaš u lak, a skinut ih ne možeš (tj. teže malo)

Offline dmikul

  • vikend detailer
  • **
  • Postova: 89
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Rad s glinom na vec odradjenom autu !?
« Odgovori #26 : Travanj 21, 2013, 11:05:31 poslijepodne »
Znam, ali nažalost to sam radio kad još nisam znao šta je glina ni ništa slično..  :doh1  A i autor topica je isto to napravio pa mu zato glina sad nema baš previše posla.

Offline zg-cigla1

  • vikend detailer
  • **
  • Postova: 71
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: Rad s glinom na vec odradjenom autu !?
« Odgovori #27 : Travanj 21, 2013, 11:17:45 poslijepodne »
Lako moguce da je to u pitanju onda i meni, samo ja nisam polirao auto nego mozda 2 puta do sada u svih 5 god... Tako da je malo vjerojatno da sam mogao bas toliko sve utrljati... Probat cu opet kroz koji dan dok ce imati se sta cistiti. Moram vidjeti onda na drugim dijelovima auta. Ja kad sam glinom isao ona je isla glatko vec sama po sebi odmah tako da ni nakon sta sam haubu prosao nije se osjetila neka razlika...

Offline Görtosing

  • Rotary majstor
  • *****
  • Postova: 554
  • Spol: Muški
    • Canosa fotooprema
Odg: Rad s glinom na vec odradjenom autu !?
« Odgovori #28 : Travanj 21, 2013, 11:26:51 poslijepodne »
Kontaminati poput čestice tramvajske prašine, ptičija govna, smola i industrijska prašina kada dođu na površinu laka počinju djelovati. Kroz 1 dan neće ništa bit, ali već nakon 2 dana počinju ulazit u bezbojni lak i postaju dio laka, kojeg kasnije iznutra nagrizaju i na tom mjestu propada čitav sloj laka. I dok se god ne uklone ulazit će sve dublje i dublje.

Ako promatramo samo jednu česticu kontaminata - ta čestica nakon par dana se dobrim dijelom nalazi u laku a gore na površini viri samo vrh. Sve se može rješit dok je barem vrh gore i dok se može osjetiti pod rukom. Glina prelazi po površini laka, zapinje za vrh čestice, čestica se lijepi za glinu i glina ju povlaći iz laka. Tu ostaje mikro ogrebotina (udubina) koja se često ne vidi uopće jer je presitna a može se skinuti poliranjem (nakon gline).

Ako se prvo radi poliranje onda se taj vrh čestice odreže dok onaj glavni dio ostaje u laku. Ili u gorem slučaju poliranjem se čestica dodatno nabije u lak i onda više ni glina tu ne može ništa napravit

PRIJE svakog poliranja treba odradit auto GLINOM

Offline Tommee

  • OCD
  • ******
  • Postova: 1072
  • Spol: Muški
Odg: Rad s glinom na vec odradjenom autu !?
« Odgovori #29 : Travanj 22, 2013, 08:48:54 prijepodne »
Naravno da treba prvo glina to je neupitno.

Ne znam od kud ti, ali stvari bas ne idu tako. Cestice i ostale necistoce koje padnu na lak nisu uvijek toliko drasticno ubitacne. Pticija govna su specificna jer su ona izrazito kisela pa imaju izrazeno kemijsko djelovanje na lak ali stvar je drasticna samo ako su u igri visoke temperature. Nagrizanje zbog kapljica vode isto tako treba posebne uvijete da bi nesto napravilo na laku. Dakle da vec nakon 2 dana sva kontaminacija ulazi u lak je smijesno jer onda kroz deset godina od djelovanja svih tih cuda laka ne bi niti bilo odnosno bio bi prepun pittinga.

Isto tako te cestice su toliko sitne da poliranjem skidas ne samo njih nego i lak sto je logicno, a ne mozes ih utisnuti u lak jer su tvrdoca laka i cestica na laku vrlo razlicite. Da stvar tako funkcionira tek onda bi abrazive iz pasti kako ti kazes zabio u lak jer su oni osjetno tvrdi od samog laka.