Autor Tema: kako odrzavati navoskan automobil?  (Posjeta: 28650 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sheva

  • Početnik
  • *
  • Postova: 43
  • Spol: Muški
kako odrzavati navoskan automobil?
« : Rujan 08, 2012, 02:50:53 poslijepodne »
lagano sam se počeo igrati sa voskovima koje mi je kolega prepustio ne bi li me navukao na detailing :D
prelestio sam svoju drlju od honde i novi renault megane sa sonaxom xtreme wax1 full protect

piše na njemu da je za nove/friške lakove, na meganu koji je neke bijesne sive metallic boje sa plavom i srebrnom perlom je odlično ispalo, perla je baš došla do izražaja, a na mom kako gdje jer mjestimično laku nema više spasa osim ponovnog farbanja i lakiranja...

ovo gore nije toliko vezano za pitanje nego čisto da znate na čemu je vosak...
sad me zanima kako ispravno oprati auto koji je navoskan?

na moj je pala kiša dok je stajao vani, bilo je prašine po njemu i tamo gdje su se stvarale kapljice po ravnim djelovima ostali su kružići od prašine i neka mačketina mi se prošetala ukoso po haubi šajbi i krovu  :-\
otišao sam na praonu i išpricao ga samo sa vodom, nula bodova, ostalo je ponegdje tih kružića, ovo od mačke kako je i bilo...
onda sam rekao ko ga je.. i oprao ga i šamponom što sam kraće mogao i ponovno isprao, većina kružića nestala, ovo od mačke ostalo...
e sad, da to operem ručno i kakvim šamponom da mi ne ode vosak dole (kao što se bojim da ću ga u praoni uništit...) ili ima još neka kemija kojom se takvo vozilo održava?

probao sam naći na forumu odgovor ali nisam uspio tako da sorry ako vec negdje ima...

Offline tonyy

  • Kronični OCD
  • *****
  • Postova: 4032
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: kako odrzavati navoskan automobil?
« Odgovori #1 : Rujan 08, 2012, 05:14:37 poslijepodne »
Potrebno je pravilno ga prati 2mb metodom i nekim šamponom koji je wax safe,tipa Dodo BTBM itd. da ne skineš vosak,u samoposlužnim praonama treba izbjegavat razna predpranja i pjene jer su agresivne,barem su tu kod nas,osim pravih snow foama koji su sigurni za voskove..a šta se tiče ono od mačke sigurno je napravila ogrebotinu,al ovako napamet ne znam trebalo bi to vidjet kako izgleda..S kojim šamponom si ga oprao?

Offline Mirka

  • OCD
  • ******
  • Postova: 1214
  • Spol: Muški
  • MENZERNA and MAFRA
    • Email
Odg: kako odrzavati navoskan automobil?
« Odgovori #2 : Rujan 08, 2012, 11:14:10 poslijepodne »
To sa tvojim autom i vosak moze da bude to sto nisi predhodno dobro pripremio lak za vosak,kazes da je mnogo star???kad si naneo vosak na oksidiran i kontaminiran lak,vosak se nije primio za lak,ostalo je samo masna povrsina na laku koji je takav kakav jeste,zato se brze skupila prasina i nakon dozda i kad se osusi pojavi se to sto si opisao,sad moras da ga operes sa jacim samponom i ocistis dobro lak,ili ispoliras pa zatim naneses vosak,to se nije desilo kod Meganu jer je valjda cistiji lak,pre voskanja obavezno je ocistiti lak sa iRon X-om ili clay bar-om,ocuvaces vosak duze na laku tek tad kad ispostujes pravilno proceduru oko pranja,ciscenja i nanosenja wax na laku i najvaznije ti je brisanje voska nakon nanosenja,jeli se dobro osusio pre nego si krenuo sa brisanjem,jeli si upotrebio kvalitetnu mf krpu.........

Offline sheva

  • Početnik
  • *
  • Postova: 43
  • Spol: Muški
Odg: kako odrzavati navoskan automobil?
« Odgovori #3 : Rujan 09, 2012, 11:57:53 prijepodne »
Potrebno je pravilno ga prati 2mb metodom i nekim šamponom koji je wax safe,tipa Dodo BTBM itd. da ne skineš vosak,u samoposlužnim praonama treba izbjegavat razna predpranja i pjene jer su agresivne,barem su tu kod nas,osim pravih snow foama koji su sigurni za voskove..a šta se tiče ono od mačke sigurno je napravila ogrebotinu,al ovako napamet ne znam trebalo bi to vidjet kako izgleda..S kojim šamponom si ga oprao?

nije ogrebala nego je ostalo kao blato od šapa, da je ogrebano napisao bi da je tako ;)
nakon tih zaprljanja sam ga na praoni prao kako sam i napisao, najviše da vidim šta će se izdogađati jer mi nije teško ponoviti proceduru i opet stavljati vosak...

@Mirka: NHF ali ovo nema veze sa mojim pitanjem, ne kazem da je mnogo star nego da mu mjestimično nema spasa, auto je 2 puta lakiran, na jednom boku je boja procurila ispod laka, blatobran je rotvajler izgrizo itd itd, polovni auto jel...
pročitao sam koja procedura ide prije voska, i držao sam se toga, znači vosak je nanešen na full čist auto... tj na oba dva... (na meganu se to nije desilo jer je bio u garaži :D )
dok recimo poliranje ne dolazi u obzir, jer se jednostavno ne isplati i onako auto kroz neko vrijeme bude išao na sanaciju limarije gdje je potrebno i komplet u foliju ali to nema veze s ovom temom i pitanjem...

znači kad jednom stavim vosak na auto onda ga perem doma sa 2 kante i šamponom koji je wax safe... može još neki primjer koji se šamponi mogu upotrijebiti, ili na takvima ima naznačeno?
problem mi je što nemam mini wash doma pa mi je za ova veća zaprljanja najzgodnije išpricati auto u praoni i onda ga odvesti doma i završiti pranje sa kantama i rukavicom, zato sam pitao što da koristim.
« Zadnja izmjena: Rujan 09, 2012, 12:00:32 poslijepodne sheva »

Offline tonyy

  • Kronični OCD
  • *****
  • Postova: 4032
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: kako odrzavati navoskan automobil?
« Odgovori #4 : Rujan 09, 2012, 12:18:28 poslijepodne »
Bitno je pravilno pranje poslije,još neki wax safe šamponi su npr. 3M šampon,sonax glanz,megs soft gel,eagle one šampon itd. uglavnom na njima bi trebalo pisat da su sigurni za vosak..

Offline loodi

  • OCD
  • ******
  • Postova: 2254
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: kako odrzavati navoskan automobil?
« Odgovori #5 : Rujan 09, 2012, 12:19:49 poslijepodne »
da ne ides testirati koji je wax friendly pa se mozda i razocarati, najsigurnije je uvijek staviti neki na kojem pise wash and wax.

al takav sampon nikad nece cistit kao neki obican, al to je valjda logicno. ovi s voskovima su poprilicno njezni po prirodi...
lijecenje OCD-a? ne. zadovoljavanje OCD-a? DA!

Offline Blink

  • Početnik
  • *
  • Postova: 34
  • Spol: Muški
Odg: kako odrzavati navoskan automobil?
« Odgovori #6 : Rujan 25, 2012, 10:01:33 prijepodne »
Bitno je pravilno pranje poslije,još neki wax safe šamponi su npr. 3M šampon,sonax glanz,megs soft gel,eagle one šampon itd. uglavnom na njima bi trebalo pisat da su sigurni za vosak..

A što je s megs nxt šamponom? Jučer sam oprao auto i čini mi se da je i vosak bye-bye jer više boja/lim nije glatka pod prstima?
Da li je to moguće?  :gruebel

Offline decio

  • D/A majstor
  • ****
  • Postova: 414
  • Spol: Muški
  • drive it like you stole it!
    • Email
Odg: kako odrzavati navoskan automobil?
« Odgovori #7 : Rujan 25, 2012, 12:48:58 poslijepodne »
A što je s megs nxt šamponom? Jučer sam oprao auto i čini mi se da je i vosak bye-bye jer više boja/lim nije glatka pod prstima?
Da li je to moguće?  :gruebel
Piše na njemu da je stvoren da čuva vosak pri pranju, navodno nema deterdženata u sebi nego nekakva sintetika. Ma i tekstura mu je jako čudna. U svakom slučaju meni se čini da je napravljen da skida sve, među ostalim i vosak i to jako uspješno, moje iskustvo.

Offline loodi

  • OCD
  • ******
  • Postova: 2254
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: kako odrzavati navoskan automobil?
« Odgovori #8 : Rujan 25, 2012, 02:21:23 poslijepodne »
da niste malo previse sampona stavili ili predugo ostavili na autu?

jer se meni nxt pokazao prilicno prijateljski nastrojenim po pitanju voskova...
lijecenje OCD-a? ne. zadovoljavanje OCD-a? DA!

Offline Mirka

  • OCD
  • ******
  • Postova: 1214
  • Spol: Muški
  • MENZERNA and MAFRA
    • Email
Odg: kako odrzavati navoskan automobil?
« Odgovori #9 : Rujan 25, 2012, 02:25:10 poslijepodne »
Garantovano i ispitano ,SONAX gloss shampon,5eura za 1l,ne skida vosak,jedan poklopac sampona na 10l,vode,wash mit rukavica i  :detailer

Offline WEST 014

  • D/A majstor
  • ****
  • Postova: 349
  • Spol: Muški
  • WEST SIDE
Odg: kako odrzavati navoskan automobil?
« Odgovori #10 : Rujan 25, 2012, 03:16:55 poslijepodne »
 :dobro. Odlican sampon, ja ga koristim i vrlo sam zadovoljan. Za sada ga ne menjam! :detailer

Offline loodi

  • OCD
  • ******
  • Postova: 2254
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: kako odrzavati navoskan automobil?
« Odgovori #11 : Rujan 25, 2012, 09:01:36 poslijepodne »
po meni, taj ima previse voska a premalo sposobnosti ciscenja
ako je imalo prljaviji auto, teze cisti pa treba 2put.
(iako ni to nije problem naravno a prljav auto je hvala bogu rijetkost)
lijecenje OCD-a? ne. zadovoljavanje OCD-a? DA!

Offline Blink

  • Početnik
  • *
  • Postova: 34
  • Spol: Muški
Odg: kako odrzavati navoskan automobil?
« Odgovori #12 : Rujan 27, 2012, 03:26:38 poslijepodne »
da niste malo previse sampona stavili ili predugo ostavili na autu?

jer se meni nxt pokazao prilicno prijateljski nastrojenim po pitanju voskova...

Koliko ti staviš šampona? Ja sam po uputama, 2 čepa na 4l

Offline loodi

  • OCD
  • ******
  • Postova: 2254
  • Spol: Muški
    • Email
Odg: kako odrzavati navoskan automobil?
« Odgovori #13 : Rujan 27, 2012, 05:53:47 poslijepodne »
1

i opere sasvim dobro.

nasamponiram krov pa isperem, pa stakla pa isperem, pa haubu pa isperem, pa jednu pa drugu stranu ovisi kolko je velik auto ili po pol lijeve i pol desne pa td....

lijecenje OCD-a? ne. zadovoljavanje OCD-a? DA!

Offline lux.4

  • Administrator
  • *****
  • Postova: 798
    • Email
Odg: kako odrzavati navoskan automobil?
« Odgovori #14 : Listopad 04, 2012, 11:26:14 poslijepodne »
pozz ljudi, evo da ne otvaram novu temu bzvz pitat cu ovdje...

dakle, zanima me dali je armor all wash and wax...onaj plavi....wax frendly sampon...njega sam dosad koristio na ne voskanom autu i zadovoljan sam i imam ga jos dosta, pa me zanima mogu li s njim oprat navoskan auto?

LP